Aktuálne správy Späť na správy
Maďarsko: Výsledky volieb komentujú aj médiá strednej a východnej Európy
Monday 12 April 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Viedeň/Frankfurt/Zürich/Bukurešť 12. apríla - O výsledku maďarských parlamentných volieb ako potvrdení nového maďarského nacionalizmu - mylne hľadajúceho príčiny krízy za hranicami krajiny a u domácich skupín, ktoré boli už doteraz utláčané - píše v reakcii rakúsky mienkotvorný denník Die Presse.
Činy organizácií ako Medzinárodný menový fond, ktorá zachránila Maďarsko pred bankrotom a teraz požaduje bolestivé úsporné opatrenia, sa nevnímajú ako spása, ale ako medzinárodný diktát, ktorý je v rozpore s ozdravením vlastného štátu. Európsku úniu, ktorá sa v ťažkých časoch postavila takisto na stranu Maďarska, v krajine radi prezentujú ako bremeno, a nie ako šancu. Mnohí Maďari klamlivo vidia doma iba jediného vinníka: Rómov, pranierovaných ako prekážka úspechu a príčina kriminality a biedy, konštatuje sa v materiáli renomovaného rakúskeho denníka.
Aj 20 rokov po spoločenských zmenách v krajine zostávajú maďarský politický systém a ekonomika krehké. V histórii ukrytej nestability tak posun doprava pri súčasných voľbách predstavuje iba epizódu, píše denník a pripomína absenciu nevyhnutných reforiem i mylnú predstavu politickej elity, že sociálny a prosperujúci štát a ekonomika môžu vzniknúť z ničoho.
Aj Viktor Orbán, ktorého osobnosť dáva istú nádej, musí dokázať, že sa poučil z chýb svojho prvého pôsobenia vo funkcii premiéra. Jeho vtedajšia politika, opierajúca sa namiesto pragmatizmu v rozhodujúcej miere o národnú symboliku, predstavovala základ súčasnej hospodárskej krízy a krízy identity v krajine, domnieva sa autor materiálu Die Presse.
Ďalší rakúsky denník, Der Standard, citoval nedeľňajšie výroky Viktora Orbána, ktorý podľa periodika v predvolebnej kampani prisľúbil možno až priveľa. K splneniu týchto sľubov vedie cesta predsedu Fideszu prakticky cez mínové polia, domnieva sa Der Standard a dodáva, že každý nástupca Gordona Bajnaiho na poste premiéra by mal veľmi málo priestoru na pohyb.
Nemecký mienkotvorný denník Frankfurter Allgemeine Zeitung pripomína nielen zisk ultrapravicových radikálov a šancu Orbánovej víťaznej strany získať možno až dvojtretinovú väčšinu v parlamente, ale aj fakt, že doteraz vládnuci socialisti prišli o viac ako polovicu voličov. Tí podľa periodika vytrestali stranu za chaotické vládnutie v uplynulých rokoch, za bezbrehé korupčné škandály a za radikálne úsporné opatrenia. Denník pripomína veľké protivládne demonštrácie z jesene 2006 po zverejnení záznamu vystúpenia vtedajšieho premiéra Ferenca Gyurcsánya na straníckom podujatí i jeho vlaňajší odchod z funkcie.
Hospodársky nemecký denník Handelsblatt upozorňuje, že hospodárskopolitické smerovanie novej vlády ešte nie je zrejmé. Aj toto periodikum v pôvodnom materiáli vníma volebné výsledky socialistov ako trest zo strany občanov, a to okrem iného aj za chyby v hospodárskej politike. Pripomína, že po vypuknutí globálnej finančnej krízy bolo Maďarsko prvou krajinou regiónu, ktorá musela využiť pomoc Medzinárodného menového fondu a Európskej únie.
Na bašty Hnutia za lepšie Maďarsko-Jobbik, ktoré sa po prvý raz dostalo do maďarského parlamentu, upozorňuje švajčiarsky mienkotvorný denník Neue Zürcher Zeitung (NZZ). Najvyššie zisky zaznamenala táto strana na severe a severovýchode krajiny, teda v oblastiach, ktoré profitovali zo spoločenských zmien podstatne menej ako iní, píše periodikum. Súčasne poznamenáva, že v týchto zanedbaných regiónoch, ovládaných kedysi socialistami, je mimoriadne vysoká miera nezamestnanosti.
Nad úspechom Jobbik by sa mal podľa NZZ zamyslieť aj volebný víťaz Viktor Orbán, ktorého Maďarský občiansky zväz-Fidesz sa musí jasne a zreteľne dištancovať od pravicových radikálov. Spolupráca s Jobbikom v akejkoľvek forme by podkopala vierohodnosť Orbána a jeho strany. Rozhodujúcou bude aj otázka, či Orbán nájde odvahu na rozhodný postup voči polovojenskej organizácii Jobbik - Maďarskej garde, konštatuje švajčiarsky denník.
Z komentárov rumunských periodík vydávaných v maďarskom jazyku takmer jednohlasne vyplýva, že Fidesz to vzhľadom na priveľké očakávania v krajine nebude mať po víťazstve vo voľbách jednoduché s realizáciou nevyhnutných zmien.
Zásadné zmeny, ktoré môžu byť jediným riešením stupňujúcich sa problémov krajiny, prinesú skutočné a trvalé riešenie iba v prípade, že Maďarsko sa v dôsledku zmien nestane menej demokratickou, menej európskou krajinou než doteraz, konštatuje okrem iného v dnešnom vydaní Új Magyar Szó, periodikum vydávané v Bukurešti.
Aj sedmohradská Krónika vo svojom úvodníku konštatuje, že Fidesz, pripravujúci sa na návrat k moci, to bude mať ťažké. Nielen preto, že ľavicovoliberálna opozícia sa pokúsi "natlačiť ho" na Jobbik a na medzinárodnej scéne tieto dva subjekty stotožniť, ale aj preto, že musí prevziať krajinu rozpadnutú z hospodárskeho, spoločenského i morálneho hľadiska, ktorá sa naň pozerá ako na spasiteľa. Všetky očakávania zázrakov pri tom jednoznačne nemožno naplniť, píšu noviny.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona