Aktuálne správy Späť na správy
Voľby MR: Slováci v obci Mlynky väčšinou volia Fidesz
Sunday 11 April 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Mlynky 11. apríla (TASR) - Slováci v maďarskej obci Mlynky (Plisszentkereszt) väčšinou volia Občiansku stranu Fidesz, vyplýva z ankety TASR. Počas volebného dňa osemnásť ľudí z dvadsiatich opýtaných jednohlasne vyhlásilo, že chce zmenu a predtým väčšinou ľavičiarske obyvateľstvo volí stranu Fidesz. Povedal pre TASR člen miestneho poslaneckého zboru v Mlynkoch Levente Galda.
"Dúfame, že časy sa zmenia, osem rokov sme mali socialistickú vládu a teraz ľudia cítia, že životné podmienky sa zhoršili a potrebujú zmenu, chcú sa mať lepšie," povedal Galda a dodal, že život obyvateľov v Mlynkoch je iný ako v ostatných obciach Maďarska lebo občania majú dvojitú identitu.
"Bývame v Maďarsku ale máme slovenskú národnosť a nevieme, ktorá strana by mohla byť pre nás lepšia. Ja som volil pravičiarsku stranu Fidesz a na druhej listine som volil novú stranu Civilné hnutie, lebo oni majú ešte čistú kartu a dúfam, že tejto strane nebude vadiť, že sme slovenskej národnosti," uviedol člen samosprávy a vyjadril presvedčenie, že voľby v Maďarsku vyhrajú pravičiari.
Maďarské voľby v Mlynkoch zatiaľ prebiehajú bez incidentov, informovala TASR predsedníčka volebného okrsku č.1. Szilvia Ballová.
"Doteraz prišlo do volebných miestností asi 30 precent voličov, čo znamená, že v porovnaní s predchádzajúcimi parlamentnými voľbami je záujem vyšší," konštatovala Ballová. Dodala, že k urnám prichádzajú voliči všetkých vekových kategórii. "Naposledy využilo svoje volebné právo asi 50 percent voličov, pravdepodobne dnes to číslo bude vyššie," uzavrela predsedníčka.
Obec Mlynky, stredisko slovenskej menšiny sa nachádza v peštianskej župe v obvode Szentendre a leží neďaleko slovenských hraníc. V obci žije 2275 obyvateľov. V roku 2001 sa prihlásilo viac ako 54,6 percenta obyvateľov k slovenskej národnosti, ešte viac sa hlási k slovenskému kultúrnemu povedomiu.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona