Aktuálne správy Späť na správy
Meteorológia: Inuiti majú problém s predpovedaním počasia
Sunday 11 April 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Boulder 11. apríla (TASR) – Domorodí obyvatelia kanadskej Arktídy sa po klimatickom vývoji ostatných dvoch desaťročí už nemôžu spoľahnúť na svoje tradičné spôsoby odhadovania vývoja počasia, dôležité najmä pred lovom na mori.
V časopise Global Environmental Change to oznámila Elizabeth Weatherheadová z Coloradskej univerzity v Boulderi s kolegami. (Ktovie, prečo sa dala na tento odbor, hoci náhoda je veľký majster – podľa priezviska je totiž doslova "hlava na počasie").
Jej tím skombinoval tradičné predpovedanie počasia Inuitmi (nesprávne Eskimáci) zo severu Kanady za polárnym kruhom s najmodernejšími meteorologickými meraniami a následnou počítačovou analýzou.
Inuiti zvykli jednoducho sa pozrieť na oblohu a podľa vzoru, akým vetry rozháňali oblaky, dokázali určiť, či je na obzore búrka, alebo či sa dá bezpečne ísť na lov. No v ostatných 20 rokoch sa "bohovia museli zblázniť". Staré signály počasia už zjavne neznamenajú to, čo znamenali. Rozpadajúci sa oblak môže signalizovať búrku, ktorá dorazí už za hodinu, a nie za deň, ako by mala podľa tradičného zhodnotenia situácie.
"Zaujímavé, ako sa západný prístup často pokúša pochopiť veci bez toho, aby ich aktéri skutočne zažili. Pre Inuitov je to oveľa viac otázka zážitku a domnievam sa, že tento zásadný rozdiel vnáša úplne odlišný dôraz do definovania, čo sú dôležité vedecké otázky, i do rozpoznávania, ako ich riešiť," povedala Elizabeth Weatherheadová.
S kolegami roky počúvala príbehy o nepredpovedateľnom počasí z komunít domorodých obyvateľov Arktídy. Lenže akosi to nesedelo s vedeckými údajmi, ktoré poukazovali na ustaľovanie celosvetového počasia. Na rozpor ju upozornili viacerí environmentálni štatistici. Problém bol aj v tom, že Inuiti používali iné pojmy.
Pokrok priniesla členka jej tímu, coloradská kolegyňa Shari Gearheardová. Trvale žije v inuitskej osade Clyde River na východe Baffinovho ostrova v kanadskom federálnom teritóriu Nunavut, ktoré zahŕňa veľkú časť severu krajiny a jej arktických ostrovov. Už desať rokov tam zbiera od inuitských lovcov a komunitných starejších poznatky o prírodnom prostredí a o ich tradičných spôsoboch predpovedania počasia.
Počasie berú Inuiti vážnejšie ako ľudia inde na svete. Spoľahlivá predpoveď totiž pre nich môže znamenať rozdiel medzi životom a smrťou. Niektorí sa preto v minulosti špecializovali na predpovedanie počasia. Táto "profesia" však vymiera s kultúrnymi zmenami v svete Inuitov. A aj so zmenami ich životného prostredia. Jej nositelia strácajú sebadôveru. Nechcú iných poslať na lov, osobitne na more, ak to má byť v zlom počasí nebezpečné.
Shari Gearheardová rozpoznala vzory v tom, čo sa dozvedela. Zvlášť dôležité sa javia zmeny, ktoré Inuiti zaznamenali na jar. Napríklad menej výrazné topenie povrchovej vrstvy snehu cez deň a jej opätovné zamŕzanie v noci, vytvárajúce snehovú kôru. Inuiti nazývajú obdobie často práve podľa takého procesu. Ak ho už nepozorujú, čosi sa deje.
A skutočne. Podrobnosti od Shari Gearheardovej umožnili Elizabeth Weatherheadovej premostiť tradíciu a modernú vedu. Analýza údajov o medzidenných zmenách teploty pri juhonunavutskom Bakerovom jazere, do ktorého sa vlievajú rieky Thelon a Kazan, ukázala, že sa tam nedávno znížila stálosť májových a júnových teplôt, čo presne zodpovedalo príbehom Inuitov o zhoršenej predpovedateľnosti počasia v tomto období. Arktické počasie sa správa nepredpovedateľnejšie, ako počasie inde na svete.
To je dôležité. Ekosystémy sa vyvinuli podľa určitých vzorov počasia. Keď sa teraz tieto vzory narúšajú, väčšia nestálosť sa podpíše na zmenách ekosystémov rovnako, ako keby ešte o čosi viac stúpla teplota, alebo určitý iný environmentálny parameter.
Zdroj: Komuniké University of Colorado at Boulder zo 7. 4. 2010.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona