Aktuálne správy Späť na správy
Albert Pavol Mamatej bol signatárom Clevelandskej a Pittsburskej dohody
Friday 09 April 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 9. apríla (TASR) – Albert Pavol Mamatej (Mamatey), predseda Slovenskej ligy a Slovenského národného spolku v Spojených štátoch amerických (USA), signatár Clevelandskej a Pittsburskej dohody sa narodil pred 140 rokmi, 11. apríla 1870, v Kláštore pod Znievom.
Albert Pavol Mamatej po vyučení za zámočníka v Martine pracoval v strojárskom podniku Ganz v Budapešti. Roku 1893 sa vysťahoval do USA, kde vystriedal niekoľko zamestnaní v New Yorku, Bostone, Linne a Pittsburghu. Od roku 1907 pracoval ako inštruktor – hlavný dozorca nad strojnými dielňami na vysokej škole Carnegie Institute of Technology v Pittsburghu.
V USA sa Mamatej zapojil do krajanského hnutia a onedlho sa stal jeho významným predstaviteľom. V roku 1911 ho zvolili za predsedu Národného slovenského spolku, bol zakladateľom jeho tlačového orgánu Národné noviny a periodika Kruh mládeže (1913). Roku 1907 sa stal spoluzakladateľom, zapisovateľom a neskôr predsedom Slovenskej ligy v Amerike (1911-20). Z jeho iniciatívy bola pri Lige v roku 1912 založená Kancelária práce, ktorá pomáhala slovenským prisťahovalcom pri hľadaní pracovného miesta. Na pomoc krajanom pri osvojovaní si angličtiny vydával mesačník Škola reči anglickej, ktorý patril v tom čase k najlepším slovenským jazykovým príručkám angličtiny.
Významnú úlohu zohral Mamatej na čele Slovenskej ligy v USA najmä po vypuknutí 1. svetovej vojny. Bol spoluautorom memoranda o krivdách a požiadavkách Slovákov. Liga pod jeho vedením sa postavila za právo národov na sebaurčenie a začala aktívne spolupracovať s predstaviteľmi českých spolkov v USA. 4. decembra 1914 oznámil redakciám všetkých krajanských novín a časopisov v USA, že je v spojení s americkými Čechmi a vyhlásil, že najlepšie východisko pre Slovákov vidí vo vytvorení spoločného štátu.
Po založení Československého združenia v USA na jar 1915 s ním koordinoval spoločný postup krajanských organizácií v boji za samostatný československý štát, pomáhal budovať spoločnú tlačovú kanceláriu Slave Press Bureau, bol členom Amerického česko-slovenského výboru v USA.
Roku 1917 bol jedným z iniciátorov tzv. milióndolárovej zbierky, z ktorej sa mali financovať podujatia národnooslobodzovacieho boja.
Mamatej bol spoluautorom a signatárom Clevelandskej dohody, uzavretej medzi českými a slovenskými spolkami v USA v októbri 1915, a signatárom Pittsburskej dohody z mája 1918. Podporil autonómiu Slovenska v budúcej Československej republike (ČSR), zakotvenú v Pittsburskej dohode.
V roku 1919 navštívil Československo a o rok neskôr sa stal prvým československým konzulom v Pittsburghu. Ako predstaviteľ ČSR podporoval oficiálnu štátnu politiku, neuznával však koncepciu jednotného československého štátu, odmietal klerikálno-nacionalistickú ideológiu HSĽS. Jej prívrženci sa postupne zmocnili rozhodujúcich pozícií v Slovenskej lige a Mamateja z nej roku 1922 vylúčili.
Albert Pavol Mamatej zomrel 21. decembra 1923 v Brooklyne (štát Massachusetts) a pochovaný je na slovenskom cintoríne v pensylvánskom North Braddocku.
Encyklopédia Slovenska, Veda, Vydavateľstvo SAV, Bratislava 1979/1982
Slovenský biografický slovník, Matica slovenská, Martin 1994
www.osobnosti.sk, www.svet.czsk.net, www.nrsr.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona