Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

I. PETRANSKÝ: Práva na denníky Karola Sidora sme získali od jeho dcéry

Bratislava 8. apríla (TASR) - Práva na denníky Karola Sidora, jednej z vedúcich osobností Hlinkovej Slovenskej ľudovej strany (HSĽS) v období pred vznikom slovenského štátu, získal Ústav pamäti národa (ÚPN) od jeho dcéry Oľgy Sidorovej - Strmeňovej a v spolupráci s profesorom Františkom Vnukom ich knižne vydal. "Sú to denníky z rokov 1930-39, ktoré končia odchodom Sidora do Vatikánu, do akéhosi politického exilu. Ide o unikátny prameň a v odborných kruhoch dlhoočakávanú publikáciu," povedal po dnešnej prezentácii knihy predseda Správnej rady ÚPN Ivan Petranský.

"Je to jediný prípad, keď sa zachovali autentické denníkové podrobne písané záznamy od popredného politika HSĽS. Našim cieľom bolo priniesť tento prameň, o ktorom si každý môže urobiť svoj obraz. My plníme našu úlohu prinášať verejnosti informácie," dodal Petranský. Hoci sa denníky dotýkajú obdobia neslobody, ktoré ÚPN mapuje, až vo svojej poslednej časti, podľa Petranského, pomáhajú vysvetliť okolnosti, za ktorých toto obdobie nastalo. "Nie je možné skúmať obdobie neslobody bez toho, aby sme poznali súvislosti," zdôraznil šéf ÚPN, ktorý by v budúcnosti rád publikoval kompletne všetky Sidorove denníky až do roku 1953, keď v Kanade zomrel.

Denníky pochádzajú zo Sidorovej pozostalosti. "Písal všetko, čo v tom čase považoval za dôležité, bez toho, že by vedel, že to bude niekedy publikované, takže je to veľmi autentické," poznamenal Petranský. Sidor vybudoval svoju politickú kariéru po boku Andreja Hlinku a hoci bol radikálnym predstaviteľom HSĽS, odmietol realizovať osamostatnenie Slovenska na nátlak Hitlera. Preto v slovenskej politike v roku 1939 de facto skončil a ďalšie roky pôsobil ako veľvyslanec vo Vatikáne. "V prípade Karola Sidora ide o osobnosť, ktorá nemá absolútne nijaký podiel na tom, čo sa dialo v Slovenskej republike v období po marci 1939," reagoval Petranský na otázku, nakoľko je možné Sidorovi pripisovať podiel viny na porušovaní ľudských práv v priebehu existencie slovenského štátu.

"Sú to súkromné denníky, ktoré si Karol Sidor systematicky písal a zaznamenával si nielen udalosti dňa, ale aj svoje názory a pocity. Opisuje udalosti, ktoré tvoria významné pozadie slovenského politického vývoja od roku 1930 do roku 1939," povedal pre TASR Vnuk. "Samozrejme, sú poznačené subjektivizmom, Sidor nemohol poprieť sám seba. Jeho názory netreba vždy brať ako absolútnu pravdu. Ale ich hodnotu vidím v tom, že zobrazujú situáciu tak, ako ju on videl vtedy a nie ako ju vidíme my dnes po veľkom časovom odstupe," uzavrel Vnuk.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt