Aktuálne správy Späť na správy
Fyzika: Na svete je prvok 117
Wednesday 07 April 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Livermore/Dubna 7. apríla (TASR) – Medzinárodný vedecký tím vytvoril v ruskom urýchľovači prvé atómy ďalšieho veľmi hmotného transuránového prvku.
Oznámil to hovorca tejto spolupráce Jurij Oganessjan z Flerovovho laboratória pre výskum jadrových reakcií v Spojenom ústave jadrového výskumu v Dubne pri Moskve. Výsledky zverejní prestížny časopis Physical Review Letters.
Na spolupráci sa zúčastnili fyzici zo šiestich ruských a amerických inštitúcií. Z Ruska to bol ešte Výskumný ústav pokročilých reaktorov v Dimitrovgrade, z USA dve vládne zariadenia ministerstva energetiky (Lawrence Livermore National Laboratory v štáte Kalifornia a Oak Ridge National Laboratory v štáte Tennessee) a dve univerzity (Vanderbiltova v Nashville a Nevadská v Las Vegas).
"Objav prvku 117 je vyvrcholením desaťročnej cesty k rozšíreniu periodickej tabuľky prvkov a napísaniu novej kapitoly výskumu veľmi hmotných prvkov," povedal Jurij Oganessjan. S kolegami doložil existenciu nového prvku na základe špecifických vzorov rozpadu produktov zrážok atómových jadier, ktoré pozorovali po bombardovaní terčíka z rádioaktívneho berkélia iónmi vápnika v cyklotróne U400 v Dubne.
Dvojročný experiment sa začal 250-dňovým ožarovaním v Oak Ridge, ktorého cieľom bolo získať 22 miligramov potrebného izotopu berkélia, ktoré tam potom ešte 90 dní separovali a čistili. Terčík pripravovali v Dimitrovgrade, nasledovalo jeho 150-dňové bombardovanie v Dubne a analýza údajov v Dubne a na superpočítačoch v Livermore. Vedcov neustále poháňalo memento 320-dňového polčasu rozpadu berkéliového terčíka.
Odmenou im bolo šesť atómov prvku 117. Členovia tímu pozorovali ich rozpady na prvky 115, 113 a tak ďalej vyžarovaním alfa častíc (jadrá hélia), až kým sa nerozpadli na jadrá dvoch ľahších prvkov. Pri experimente vyprodukovali celkove 11 nových izotopov.
Dostali sa tým veľmi blízko k predpokladanému "ostrovu stability" veľmi hmotných prvkov so špecifickými počtami protónov a neutrónov v atómovom jadre, ktoré by sa na rozdiel od doterajších transuránov mali rozpadať výrazne pomalšie.
Prvok 117 bol jediným chýbajúcim v siedmom riadku periodickej tabuľky. Vedci ho cestou k "ostrovu stability" najprv preskočili pre problémy so získaním materiálu na berkéliový terčík. Izotopy z experimentu, hoci sa stále rozpadajú v zlomku sekundy, potvrdzujú trend zvyšovania stability veľmi hmotných prvkov s rastúcim počtom neutrónov v jadre. Prvok 117 existuje dlhšie ako mnohé menej hmotné transurány. Nie je vylúčené, že spolu s nedávno objavenými prvkami 116 a 118 sa už vlastne nachádza na "ostrove stability".
Účastníci spolupráce Dubna-Livermore objavili šesť transuránových prvkov: 113, 114, 115, 116, 117 a 118. Pre Oak Ridge je to druhý nový prvok, 61 a teraz 117 – izotopy z Oak Ridge však prispeli k objavu siedmich nových prvkov. Od roku 1940 fyzici pridali do periodickej tabuľky 26 prvkov hmotnejších ako urán.
Zdroje:
Komuniké DOE/Lawrence Livermore National Laboratory zo 6. 4. 2010.
Komuniké American Physical Society zo 6. 4. 2010.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona