Aktuálne správy Späť na správy
Planetológia: Na Tritone panuje južné leto
Thursday 08 April 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Mníchov 8. apríla (TASR) – Prvé infračervené pozorovania atmosféry najväčšieho mesiaca planéty Neptún osvetlili, čo obnáša leto tak ďaleko od Slnka.
V článku, ktorý čoskoro vyjde v časopise Astronomy and Astrophysics, to oznámil päťčlenný francúzsko-nemecký tím Emmanuela Lelloucha z Parížskeho observatória v Meudone.
"Získali sme reálne dôkazy, že prítomnosť Slnka stále cítiť aj na Tritone, dokonca aj z takej diaľky. Tento ľadový mesiac má ročné obdobia tak ako my na Zemi, ibaže sa striedajú oveľa pomalšie," povedal Emmanuel Lellouch.
Triton je najväčší z 13 známych mesiacov Neptúna a s priemerom 2700 kilometrov siedmy najväčší v slnečnej sústave. A ako jediný mesiac obieha svoju planétu retrográdne, opačne voči smeru jej rotácie. Na povrchu má veľa zmrznutého dusíka, vody a oxidu uhličitého.
Emmanuel Lellouch s kolegami ho pozoroval aparatúrou CRIRES, čo je skratka z Cryogenic High-Resolution Infrared Echelle Spectrograph, Chladený infračervený echelle spektrograf s vysokým rozlíšením, echelle je typ optickej mriežky. CRIRES je pripojená k ďalekohľadu Antu s priemerom zrkadlového objektívu 8,2 metrov. Ten je súčasťou systému štyroch takých ďalekohľadov a niekoľkých menších, ktoré dokopy tvoria VLT (Very Large Telescope, Veľmi veľký ďalekohľad) na Európskom južnom observatóriu v Čile.
V riedkej atmosfére Tritonu objavili oxid uhoľnatý a prvý raz v nej zachytili zo zemského povrchu metán. Potvrdili, že atmosféra sa zahusťuje a redne podľa ročných období.
Priemerná teplota na povrchu Tritonu dosahuje iba mínus 235 stupňov Celzia, čo odráža vzdialenosť Neptúna a jeho mesiacov od Slnka, zhruba 4,5 miliardy kilometrov. Aktuálne je tam na južnej pologuli leto, na severnej zima. Zohrievaním na južnej pologuli sublimuje tenká vrstva zmrznutých plynov, dusíka, metánu a oxidu uhoľnatého, čím sa atmosféra zahusťuje a hrubne. Funguje to ako kolobeh počas 165-ročnej obežnej doby Neptúna okolo Slnka. Ročné obdobie na Tritone trvá čosi vyše 40 rokov – leto, definované letným slnovratom, sa na jeho južnej pologuli začalo v roku 2000.
Emmanuel Lellouch s kolegami zistil, že od roku 1989, keď Triton počas preletu okolo Neptúna skúmala sonda Voyager 2, stúpol tlak v atmosfére tohto mesiaca približne štvornásobne. Stále je však asi dvadsaťtisíckrát menší ako v atmosfére Zeme.
Oxid uhoľnatý bol na Tritone dosiaľ známy iba v zmrznutej podobe na povrchu. Jeho vonkajšia vrstva však očividne po zohriatí "zásobuje" atmosféru. Jej väčšinu tvorí tak ako na Zemi dusík, metán v nej v minulosti zachytila iba sonda Voyager 2.
Zdroj: Komuniké European Southern Observatory zo 7.4.2010
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona