Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

Športové: Sedem porušení pravidiel z 818 testov Antidopingovej agentúry SR

Bratislava 7. apríla (TASR) - Dovedna 818 testov urobila Antidopingová agentúra Slovenskej republiky v uplynulom kalendárnom roku, ktorý označila za rok tolerancie. Ďalších 26 registrovaných testov slovenských športovcov prišlo zo zahraničia. Na domácej pôde zaevidovali sedem porušení antidopingových pravidiel.

"Počet testov predstavuje relatívne vysoké číslo, chceme ho však zvyšovať až na úroveň tisícky v priebehu roka. Z 818 testov bolo 25 zmarených, z toho 19 na národnej a 6 na medzinárodnej úrovni," uviedol na stredajšej tlačovej konferencii Miroslav Motyčík, riaditeľ Antidopingovej agentúry SR. Medzi testovanými boli aj členovia slovenského olympijského (85 testov) a paralympijského (42) tímu.

Dva zo siedmich prípadov sa riešili dlhšou cestou. Triatlonista Filip Kristl odovzdal dve vzorky od rôznych ľudí, prvá vykazovala stopy po marihuane, druhá bola v poriadku. Išlo však evidentne o manipuláciu a tak dostal dvojročný zákaz činnosti od 17. decembra 2009. Vedno so svojím právnikom žiadal o zníženie trestu na jeden rok, pretože išlo údajne o použitie zakázanej substancie z nedbanlivosti. Keďže na to vopred neupozornil, zostal v návrhu dvojročný dištanc.

Druhým bol prípad funkcionára Eduarda Hronského a lekára Martina Somoru z volejbalového klubu VKP Bratislava. Do rozporu s antidopingovými pravidlami sa podľa slov Miroslava Motyčíka dostali preto, že neumožnili žrebovanie hráčov na kontrolu a robili nátlak na dopingových komisárov, ktorých navyše obvinili z užitia alkoholu a zavolali na nich políciu. Ku skúške na doping už neprišlo, nasledoval trest, no obaja sa odvolali na Arbitrážnu komisiu SVF, ktorá ho zrušila. Nakoniec sa všetko riešilo v súlade s pravidlami na zasadaní Dozornej rady SVF 17. marca tohto roka a tá vrátila do platnosti dvojročný trest zákazu činnosti obom členom podporného tímu.

Zástupca riaditeľa Antidopingovej agentúry SR Ján Dojčan informoval, že v priebehu lanského a tohto roka sa už testom podrobilo 1734 športovcov zo 78 športových odvetví a v pláne je podrobiť testovaniu až 2800 športovcov. Šesť z nich už oznámilo ukončenie kariéry, konkrétne napríklad džudista Jozef Krnáč, pre materské povinnosti ju prerušili atlétka Martina Hrašnová a plavkyňa Martina Moravcová. V zoznamoch Antidopingovej agentúry SR stále zostáva guliar Mikuláš Konopka, hoci má doživotný zákaz činnosti.

Dôležitou súčasťou boja proti dopingu je monitoring pobytu športovcov. Monitorovacie formuláre sú im k dispozícii na stránkach Antidopingovej agentúry SR a sú vypracované v súlade s normami Svetovej antidopingovej agentúry (WADA). "V roku 2009 bolo za nedodržanie monitoringu 25 športovcov napomenutých. Napomenutie čaká každého, kto si nesplní povinnosť, po troch napomenutiach príde potrestanie športovca na jeden až dva roky. Platí to aj pri zmarení či odmietnutí dopingovej kontroly, po troch priestupkoch za 18 mesiacov nasleduje zákaz činnosti," zdôraznil Miroslav Motyčík. Športovým odvetviam, ktoré nebudú rešpektovať pravidlá a uľahčovať prácu Antidopingovej agentúry SR, hrozí krátenie finančných dotácií.

Riaditeľ Antidopingovej agentúry SR sa zmienil aj o prípade hokejového reprezentanta Ľubomíra Višňovského zo ZOH vo Vancouvri, kde dostal napomenutie za zistenie zvýšenej hodnoty pseudoefedrínu. Povolená dávka je 150 mikrogramov, u Višňovského presiahla hodnotu 200, čo je zvýšenie o 30 percent. Športovcovi podľa Motyčíka nepriamo "pomohol" lekár Dalimír Jančovič, ktorého vyšetrovanie pokračuje už v kompetencii Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF).

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt