Aktuálne správy Späť na správy
Paleontológia: Praveký jantár z Afriky poodhalil život v ére dinosaurov
Wednesday 07 April 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
New York 7. apríla (TASR) – V novoobjavených kúskoch jantáru z druhohornej kriedy, ktoré sa našli v Etiópii ako prvé na čiernom kontinente, uviazla pestrá paleta organizmov.
V časopise Proceedings of the National Academy of Sciences to oznámil dvadsaťčlenný medzinárodný tím na čele s Alexandrom Schmidtom z Univerzity Georga Augusta v Göttingen (Nemecko). Okrem jeho krajanov boli v tíme vedci z Francúzska, USA, Rakúska, Etiópie, Talianska a Veľkej Británie.
Pestro sfarbené priehľadné kúsky jantáru sa našli pri rieke Wenchit neďaleko mestečka Alem Ketema približne 150 kilometrov severo-severovýchodne od etiópskej metropoly Addis Abeba. Podľa datovania nálezových vrstiev majú 93 až 95 miliónov rokov, pochádzajú teda z kriedy. Zdroj živice, z ktorej vznikli, zostáva nejasný – mohlo ísť o nahosemennú rastlinu, dosiaľ neznámy ihličnan, no vylúčiť sa nedá ani krytosemenná kvitnúca rastlina.
Zvlášť preto, že chemické zloženie živice pripomína oveľa mladšie, z treťohorného miocénu, o ktorých sa vie, že pochádzajú z kvitnúcich rastlín a ktoré boli objavené v Mexiku a v Dominikánskej republike. Každopádne ide o prvú živicu tohto typu z kriedy. Všetky ostatné známe jantáry z kriedy vznikli stuhnutím živice nahosemenných ihličnanov.
Súčasne je to vôbec prvý nález pravekého jantáru z Afriky. Napokon takéto nálezy z južného superkontinentu Gondwana sú všeobecne veľmi vzácne, doterajšie pochádzajú z Libanonu, Jordánska (krieda) a Indie a Amazónie (treťohorný eocén). Všetky významnejšie ložiská pravekého jantáru sa dosiaľ našli v oblasti severného superkontinentu Laurázia, v Severnej Amerike a v Eurázii. Osobitne to platí o jantári, v ktorom uviazli organizmy.
Vedci teraz na základe etiópskeho môžu obohatiť ekosystém dinosaurov v dávnom africkom tropickom pralese o huby, hmyz, pavúky, hlísty a baktérie. A o kvitnúce rastliny.
„Prvé kvitnúce rastliny sa objavili a rozrôznili v priebehu kriedy. Ich vzostupom a konečným prevládnutím sa radikálne zmenili suchozemské ekosystémy a toto etiópske ložisko jantáru predmetnú dobu zmien významne osvetľuje,“ povedal Alexander Schmidt.
V kúskoch jantáru vedci rozpoznali 30 druhov článkonožcov z 13 čeľadí hmyzu a pavúkov, vo viacerých prípadoch ide o najstarších známych afrických zástupcov. Napríklad ôs, pavší, mor, chrobákov, primitívneho mravca, vzácnych zorapter a siete tkajúcich pavúkov. V živici sa našli aj zvyšky parazitických húb, ktoré žili na predmetnom strome, vlákna baktérií a niektoré časti kvitnúcich rastlín a papraďorastov.
Zdroje: Proceedings of the National Academy of Sciences Early Edition z 5.4.2010; Komuniké American Museum of Natural History z 5.4.2010
(spolupracovník TASR Zdeněk Urban) juh
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona