Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

HISTÓRIA: Arcibiskup Metod sa zaslúžil o zrod slovanskej liturgie

img

Bratislava 5. apríla (TASR) – Byzantský teológ, spolutvorca spisovnej podoby staroslovienčiny, vierozvest a veľkomoravský arcibiskup Metod zomrel pred 1125 rokmi, 6. apríla 885. Narodil sa asi v rokoch 813-815.

Kresťanské učenie existovalo na území Slovenska už pred príchodom vierozvestov Cyrila a Metoda. Medzi slovanské etnické spoločenstvo začalo výraznejšie prenikať v prvej tretine 9. storočia po prijatí kresťanstva Avarmi v rokoch 795-796.

V roku 833 vznikol prvý štátny útvar západných Slovanov Veľká Morava, pričom podstatná časť sa nachádzala aj na území dnešného Slovenska. Kresťanské učenie získavalo medzi Slovanmi čoraz výraznejšie postavenie. Veľká Morava bola neustále ohrozovaná Frankami, v ktorých službách boli aj mnohí duchovní preferujúci latinskú liturgiu. Viacerí chceli Veľkú Moravu oslabiť a dostať ju do područia Východofranskej ríše a tak obmedziť pozíciu jej panovníka Rastislava. Ten oslovil pápeža, aby mu poslal vierozvestov, ktorí by kresťanskú vieru šírili v reči, ktorej by jeho ľud rozumel. Posolstvo u neho nepochodilo, ale u byzantského cisára Michala III. bolo úspešné. Na Veľkú Moravu poslal dvoch vierozvestov, Konštantína a Metoda, pochádzajúcich zo Solúna. V jeho okolí sa nachádzala početná slovanská menšina, ktorej jazyk ovládali. Vierozvesti vytvorili pre slovanskú reč prispôsobené písmo - hlaholiku a preložili základné state súvisiace s kresťanskou náukou. Po tejto príprave prišli roku 863 na Veľkú Moravu.

Domáce obyvateľstvo byzantskú misiu prijalo s nadšením, ale Rím a najmä Východofranská ríša sa na ňu pozerali s nevôľou. Konštantín a Metod odišli obhajovať svoje dielo pred pápeža do Ríma. Po dlhých prieťahoch dosiahli vytvorenie Moravsko-panónskej diecézy a jej arcibiskupom sa stal Metod. Pápež súhlasil so slovanskou rečou ako ďalším liturgickým jazykom, v ktorom sa mohli viesť kresťanské obrady. Chorľavý Konštantín zostal v Ríme, kde vstúpil do kláštora, prijal meno Cyril a v roku 869 zomrel.

Nemeckí biskupi v Metodovom vysvätení videli ohrozenie svojej moci. Preto Metoda, vracajúceho sa na Veľkú Moravu, dali zatknúť a väznili ho po tri roky v bavorskom väzení. Medzitým sa na Veľkej Morave dostal k moci Svätopluk. Úsilie Rastislava však bolo úspešné - slovanská liturgia na Veľkej Morave zostala pevne zakorenená.

V roku 873, na príkaz pápeža Jána VIII., Metoda prepustili z väzenia. Vrátil sa na Veľkú Moravu a tam vyše desať rokov pokračoval v začatej misii. Jeho vzťahy so Svätoplukom sa postupne zhoršovali, v roku 880 v Ríme sa dokonca musel brániť proti jeho obvineniam z bludárstva. Obhájil sa však a bol potvrdený ako arcibiskup. Avšak na Svätoplukovu žiadosť pápež ustanovil nové biskupstvo v Nitre a za biskupa menoval kňaza Wichinga, Svätoplukovho prívrženca. Pred svojou smrťou (6. apríla 885) zvolal arcibiskup Metod svojich žiakov a ustanovil kňaza Gorazda za svojho nástupcu.

Po Metodovej smrti dosiahol Wiching podvodom u pápeža Štefana V. zákaz slovanskej bohoslužby a odvolanie Gorazda. Metodovi žiaci, obhajujúci slovanskú liturgiu, museli z územia Veľkej Moravy odísť. Pôsobili najmä na území vtedajšej Bulharskej ríše.

Duchovný odkaz sv. Cyrila a sv. Metoda pre celú strednú a východnú Európu je veľmi silný aj v súčasnosti. Ešte doteraz sa ich liturgia používa v mnohých krajinách tejto oblasti. Obaja sú zdrojom nábožnosti a slovanskej vzájomnosti najmä pre Slovákov, Čechov, Moravanov, Bulharov a Macedóncov.

Kronika 20. storočia, Mladé letá, Bratislava 1999

Kronika ľudstva, Fortuna print, spol. s.r.o., Bratislava 1992

home.ica.net, www.modlitba.sk, www.pre-slovensko.sk

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt