Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

Jubilant Helmut Kohl: Na najdôležitejších rozhodnutiach by som nič nemenil

Berlín 3. apríla (TASR) - Na najdôležitejších, teda existenčných rozhodnutiach svojej dlhoročnej politickej dráhy by exkancelár Spolkovej republiky Nemecko Helmut Kohl, ktorý dnes v úzkom kruhu doma v Ludwigshafene oslavuje 80. narodeniny, ani dnes nič nemenil. Uviedol to v exkluzívnom rozhovore pre bulvárny denník Bild.

Kohl by zmenil iba detaily okolo osláv Dňa nemeckého zjednotenia 3. októbra, pretože sa medzičasom domnieva, že rozhodnutie o presune centrálnych osláv tohto štátneho sviatku každý rok do inej spolkovej krajiny sa neukázalo ako najšťastnejšie. V súčasnosti by Helmut Kohl považoval za podstatne múdrejšie, ak by sa každoročne konali v hlavnom meste Berlíne.

Exkancelár, ktorému už v uplynulých dňoch gratulovali najvyšší nemeckí ústavní činitelia, ako aj jeho niekdajší kolegovia zo zahraničia, vrátane exprezidentov USA a ZSSR, Georgea Busha a Michaila Gorbačova, sa zo značnej časti už zotavil z nedávnej operácie žlčníka a zlepšujú sa aj dôsledky jeho nešťastného pádu doma spred dvoch rokov.

Jeho najväčším želaním v deň narodenín zostáva, aby s manželkou Maike Richterovou-Kohlovou, ktorej podľa vlastných slov vďačí za to, že je ešte medzi živými, strávil ešte mnoho pekných a dobrých rokov.

Pre svoju vlasť - Nemecko si želá tiež jediné - mier, vnútorný i vonkajší. "K tomu patrí tiež, aby si Nemecko uvedomovalo svoju zodpovednosť, aby hrdo, ale aj skromne hľadelo na cestu, ktorú má za sebou, a s optimizmom kráčalo do budúcnosti.

V súvislosti s aktuálnym vývojom v Európe, ku ktorej zjednoteniu prispel svojho času významnou mierou, Helmut Kohl odmietol akékoľvek obavy. Grékom odporučil, aby si nezabudli urobiť svoje domáce úlohy a aby brali myšlienku solidarity vážne. Zvyšku Európanov potom poradil, aby boli uvoľnenejší, ale aj zomknutejší. "Európa pre nás nemá alternatívu, Európa je naša budúcnosť, to by sme si neustále mali uvedomovať," zdôraznil dlhoročný nemecký štátnik, ktorému najviac dali podľa vlastných slov rodičia a ktorý sa v 80 rokoch cíti vďačný a šťastný za osud, aj keď má za sebou viacero ťažkých úderov, vrátane straty prvej manželky Hannelore v roku 2001.

Oficiálne oslavy životného jubilea Helmuta Kohla sa na jeho žiadosť uskutočnia za účasti asi tisícky pozvaných hostí z domova i zo zahraničia až 5. mája v Ludwigshafene.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt