Aktuálne správy Späť na správy
STRATÉGIA: Súkromné školy sa viac sústreďujú na zisk ako na kvalitu
Thursday 01 April 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 1. apríla (TASR) - Veľkej časti súkromných vysokých škôl ide viac o zárobkovú činnosť než o zvyšovanie kvality štúdia. Konštatujú to autori v oblasti vzdelávania Stratégie rozvoja spoločnosti Slovenskej akadémie vied (SAV), pričom pripomínajú, že poskytovanie vzdelania za úplatu by malo stimulovať súkromné školy byť atraktívnejšími v prístupe k študentom.
S týmto názorom sa nestotožňuje Renáta Králiková z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI). Súkromné VŠ sú podľa nej v stratégii hodnotené tendenčne. V otázke honby za ziskom Králiková pripomenula, že verejné VŠ rovnako vyberajú školné. Od externistov. Tí pritom tvoria viac ako tretinu všetkých vysokoškolákov.
V stratégii sa uvádza, že Slovensku patrí v porovnaní s krajinami Európskej únie (EÚ) 19. miesto čo sa týka rozdielu v počte študentov medzi súkromnými a verejnými školami na vysokoškolskom stupni vzdelávania, pričom orientácia našich súkromných vysokých škôl je zameraná na vzdelávanie v oblasti spoločenských, ekonomických a právnych vied.
Králiková považuje za normálne, že sa súkromné VŠ neangažujú v drahých odboroch ako prírodné vedy či medicína. "Nedalo by sa to zaplatiť zo školného," skonštatovala. Štát by mal podľa jej slov reflektovať to, že ľudia sú ochotní zaplatiť si za humanity a možno sústrediť prostriedky na programy, ktoré súkromný sektor zaplatiť nevie.
V časti dokumentu venovanej VŠ podľa Králikovej absentuje diskusia o kvalite akreditačného procesu. Konštatuje, že je o byrokracii a meraní vstupov a nie výstupov VŠ vzdelania. Rovnako je do značnej miery spolitizovaná. Možnú cestu k zlepšeniu vidí v realizácii akreditácie tímom zahraničných odborníkov bez väzieb na hodnotené VŠ.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona