Aktuálne správy Späť na správy
EÚ: Vstup Lisabonskej zmluvy do platnosti prináša podľa Korčoka veľkú úľavu
Tuesday 01 December 2009 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava/Brusel 1. decembra (TASR) - Vstupom Lisabonskej zmluvy do platnosti získava Európska únia príležitosť venovať sa otázkam, prostredníctvom ktorých môže európskym občanom konkrétne vysvetliť význam EÚ. Uviedol to slovenský veľvyslanec pri EÚ Ivan Korčok v súvislosti s dnešným vstupom tohto dokumentu do platnosti.
Osem rokov trvajúce snahy o reformu EÚ si podľa neho vyžiadali veľa politickej energie. Lisabonská zmluva teraz prináša obdobie, kedy túto energiu možno venovať iným výzvam, ktorým únia čelí.
"Občan, samozrejme, očakáva od únie oveľa viac hmatateľných vecí, tak ako sme to videli napríklad pri Schengene, pri Európskej menovej únii, toto všetko je občanom zrozumiteľné, ale na to, aby sme mohli novým výzvam čeliť, potrebujeme pokoj v inštitucionálnej oblasti, a toto vytvára práve Lisabonská zmluva," konštatoval slovenský diplomat.
Dohoda na Lisabonskej zmluve a ukončenie jej ratifikačného procesu priniesli podľa Korčoka "veľkú úľavu", vzhľadom na to, že celý proces bol mimoriadne komplikovaný.
"Osobne si myslím, že by sme mali na nejakú dobu odolať pokušeniu veci vylepšovať, lebo akonáhle otvoríte jednu vec, otvárate celú zmluvu, a ja si myslím, že tento kompromis je pre mnohých možno nízkym spoločným menovateľom, ale v každom prípade je to základ, na ktorom môžeme fungovať," tvrdí veľvyslanec.
Zároveň pripomenul, že pre nové členské krajiny EÚ, vrátane Slovenska, znamená Lisabonská zmluva len minimálny presun kompetencií na úniu v porovnaní so vstupom do EÚ.
"Z nášho pohľadu je naozaj Lisabonská zmluva oveľa viac o konsolidovaní svojho vlastného základu ako o ďalšom prenose kompetencií," objasnil veľvyslanec.
Za dôležité považuje tiež, že zmluva zaisťuje rôznorodej únii určitú súdržnosť a celistvosť.
"Máme veľké krajiny, máme malé krajiny, krajiny ekonomicky silné, krajiny, ktoré dobiehajú, a Lisabonská zmluva dáva spoločný základ, aby tieto prirodzené pnutia, ktoré sú v takej rozmanitej spoločnosti, boli únosné, a aby všetky krajiny pracovali na spoločnom cieli," dodal Korčok.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona