Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

OSN vyzvala Japonsko, aby chránilo práva prisťahovalcov

Tokio 31. marca (TASR) - Takmer 20 rokov po tom, ako Japonsko umožnilo prisťahovalcom pracovať na svojom území, mnohí z nich stále čelia diskriminácii, pretože vláda nedostatočne chráni ich práva. Vyhlásil to dnes mimoriadny spravodajca Organizácie Spojených národov (OSN) Jorge Bustamante.

Imigranti sú často využívaní ako lacná pracovná sila a diskriminovaní v otázkach platu, povyšovania, zdravotnej starostlivosti a kompenzácií za pracovné úrazy, uviedol Bustamante. Ich deti sú často vynechané z miestneho systému vzdelávania, dodal.

"Vláda musí riešiť mnohé výzvy s cieľom chrániť ľudské práva migrantov a ich detí," povedal Bustamante na záver deväťdňovej návštevy, počas ktorej skúmal životné podmienky imigrantov v Japonsku.

Zároveň vyzval Japonsko, aby prijalo kroky na integráciu migrantov do spoločnosti a schválilo legislatívu, ktorá zabráni porušovaniu ich práv.

"Rasizmus a diskriminácia na základe národnosti sú v Japonsku stále príliš časté, vrátane pracovísk, na školách, v zdravotníckych zariadeniach a v oblasti bývania," konštatoval spravodajca.

Bustamante uviedol, že svoje zistenia v priebehu tohto roka predloží Rade OSN pre ľudské práva.

Japonské ministerstvo vnútra sa k správe zatiaľ nevyjadrilo.

Začiatkom 90. rokov minulého storočia Tokio zmiernilo prísnu imigračnú legislatívu a umožnilo vydávanie špeciálnych vstupných povolení pre cudzincov japonského pôvodu, najmä z Južnej Ameriky, ktorí mali vypĺňať diery na trhu práce, predovšetkým z vtedy prekvitajúcich priemyselných podnikoch. Mali naplniť pozície, na ktorých nechceli pracovať Japonci. Prisťahovalci, najmä z Brazílie a Peru, sú kultúrne odlišní, a nie vždy hovoria plynule po japonsky.

Bustamante zároveň vyslovil obvinenie, že niektoré spoločnosti zneužívajú vládou financované programy priemyselného vzdelávania využívaním praktikantov z rozvojových krajín ako lacnej pracovnej sily, čo "v niektorých prípadoch môže dosiahnuť až úroveň otroctva", dodal.

V rámci programu Japonsko prijíma praktikantov z viac ako desiatky krajín na dobu do troch rokov. Vlani prišlo do krajiny praxovať približne 50.000 ľudí, väčšinou z Číny, Indonézie, Filipín a Vietnamu.

Zdroj: Associated Press

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt