Aktuálne správy Späť na správy
VLÁDA: SR nemala žiadne neuhradené príspevky do medzinárodných organizácií
Wednesday 31 March 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 31. marca (TASR) - Slovensko patrí medzi najdisciplinovanejšie štáty, čo sa týka platenia členských príspevkov do medzinárodných organizácií (MO). Za uplynulé roky nemalo registrované v tejto oblasti žiadne dlhy. SR je zmluvnou stranou viac ako 90 medzinárodných medzivládnych organizácií, programov, fondov, dohovorov a konferencií.
Úhrady členských a iných príspevkov dosiahli v roku 2008 774.905.895 Sk (25,7 milióna eur) a v uplynulom roku 19.796.807 eur. "V rámci tejto sumy však treba rozlišovať položky, ktoré pokrývajú náklady na rekonštrukciu sídla Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) v Paríži a výstavbu nového sídla NATO v Bruseli," upozorňuje ministerstvo zahraničných vecí s tým, že ide o jednorazovú platbu, ktorá nie je súčasťou pravidelných príspevkov. Tá minulý rok predstavovala sumu 157.024 eur. Vláda vzala na vedomie materiál, týkajúci sa zhodnotenia efektivity členstva SR v medzinárodných organizáciách a s ním súvisiace finančné aspekty.
Najvyššie sumy pravidelných príspevkov putujú do rozpočtov NATO, Európskeho centra pre jadrový výskum (CERN), Organizácie Spojených národov, Rady Európy, OECD, Medzinárodného vyšehradského fondu a Európskej organizácie meteorologických družíc (EUMETSAT).
Slovensko zo štátneho rozpočtu uhradilo minulý rok 58.717 eur ako dobrovoľný príspevok na aktivity rozpočtu Úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), Populačného fondu OSN (UNFPA), Detského fondu OSN (UNICEF), Svetového potravinového programu OSN (WFP), Úradu Vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCRC) a Medzinárodného výboru Červeného kríža (ICRC).
Ďalších 35.255 eur zaplatil rezort diplomacie na aktivity Rozvojového fondu OSN pre ženy (UNIFEM), Aliancie civilizácií, Centrálneho fondu pre humanitárne záležitostí (CERF), Úradu pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) a Zvereneckého fondu OSN Podporného úradu OSN pre budovanie mieru (PBSO).
Na druhej strane SR členstvom v medzinárodných organizáciách získa istú finančnú čiastku. Napríklad podiel na prerozdelenom zisku Medzinárodnej organizácie duševného vlastníctva (WIPO) predstavoval 542.590 eur, ktoré išli do štátneho rozpočtu SR. Za symbolickú sumu vyplývajúcu zo štatútu pozorovateľa Medzinárodnej organizácie frankofónie (MOF) dostalo Slovensko cez programy MOF na výučbu francúzštiny približne tridsaťnásobok členského príspevku.
Rezervy však existujú v miere a efektívnosti zapojenia sa slovenských subjektov a ľudských potenciálov do práce viacerých MO. Najväčšie nedostatky boli podľa MZV pri pokrývaní odborných zasadnutí a pracovných rokovaní. Podmienené to bolo financiami, ktoré nepostačovali na vycestovanie, ale aj nedostatočnou jazykovou pripravenosťou slovenských zástupcov.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona