Aktuálne správy Späť na správy
EÚ: Komisár Šefčovič predstavil návrh o "európskom referende"
Wednesday 31 March 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Brusel 31. marca (TASR) - Európska občianska iniciatíva (EOI) je pripravená prejsť legislatívnym procesom Európskej únie a učiniť tak európsky politický proces demokratickejším. Podpredseda EK Maroš Šefčovič dnes predstavil kolégiom komisárov schválenú formu nového inštitútu, ktorú zavádza do života Lisabonská zmluva.
"Prinesie to Európu bližšie k občanovi," opísal Šefčovič motto zmeny, ktorá prvýkrát v histórii EÚ dáva možnosť občanovi podieľať sa na legislatívnom procese.
"Ak chce Slovák vyjsť s takouto iniciatívou, musí ju na EK zaregistrovať, opísať jej ciele, z akých finančných prostriedkov chce daný projekt podporiť a nakoniec sa pustí do zbierania podpisov," spomenul Šefčovič praktické rady pre občanov, ako rozbehnúť proces "európskeho referenda".
Podpisov by malo byť vyzbieraných za jeden rok minimálne milión, pričom sa na "akcii" musí zúčastniť aspoň tretina všetkých členských krajín únie. V jednotlivých krajinách bude musieť byť dodržané aj minimum podpisov, tie sa určia proporcionálne podľa rozdelenia kresiel v Európskom parlamente. Pre Slovensko to znamená 9750 podpisov na to, aby bola krajina zarátaná.
Na iniciatívy však od začiatku čaká niekoľko "pascí". Všetky stelesňujú potenciálne odmietnutie komisiou. Tá v prvom rade nemusí iniciatívu ani zaregistrovať, pokiaľ sa jej zdá, že agenda je "smiešna", alebo je v rozpore s "európskymi hodnotami".
"Iniciatíva, ktorá nebude mať potrebnú serióznosť, nebude zaregistrovaná. Zavedenie trestu smrti takisto neprichádza do úvahy, pretože to sa prieči ochrane európskych hodnôt. Na zlúčenie sídiel Európskeho parlamentu (EP) zase nemá EK dosah ani právomoci, pretože to vzniklo na základe dohody členských štátov. Osobne si myslím, že občianska spoločnosť sa už aktivizuje na poli životného prostredia, organizovania pracovného týždňa, takže v úvode budú tieto témy asi prevládať," povedal Šefčovič, ktorý má na starosti medziinštitucionálne vzťahy a administratívu.
Pre EK nevyplývajú v súvislosti s úspešným legislatívnym konceptom žiadne mandatórne úkony. "Pokiaľ bude iniciatíva úspešná, pre komisiu z toho vyplýva, že má solídnu politickú podporu. Do štyroch mesiacov bude musieť prijať o nej stanovisko a vybrať sa buď cestou legislatívneho návrhu, cestou legislatívneho návrhu s vlastnými dodatkami a zmenami, alebo iniciatívu odmietne s odôvodnením," vykreslil Šefčovič ďalšie kroky života EOI.
Komisia teraz posunie návrh ostatným dvom európskym inštitúciám. Rada EÚ a EP ho posúdia a na základe princípu spolurozhodovania rozhodnú o jeho ďalšom osude.
(spravodajca TASR Silvester Balog) hy
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona