Aktuálne správy Späť na správy
STRATÉGIA: Šikula: V oblasti boja proti korupcii sme sa inšpirovali Škandináviou
Saturday 27 March 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 27. marca (TASR) - Miera korupcie je na Slovensku podľa neoficiálnych odhadov viac ako štvornásobne vyššia ako v škandinávskych krajinách. Na škandinávskych modeloch je založená aj stratégia Slovenskej akadémie vied (SAV). Na margo Stratégie rozvoja Slovenska to v rozhovore pre TASR konštatoval riaditeľ Ekonomického ústavu SAV Milan Šikula.
"Nie je to len morálny, ale aj finančný problém, keďže korupcia znižuje príjmy štátneho rozpočtu," povedal s dodatkom, že znižovanie miery korupcie zvyšuje šance štátu prekonať svetovú ekonomickú krízu. "Je dobré, že stratégia spomína problém korupcie v texte často, a berie ho ako vážny problém. Stratégia tiež dobre pomenúva ciele, ktoré by viedli k minimalizovaniu korupcie, a to je efektívna a transparentná štátna správa, efektívne súdnictvo, právna stabilita, pravidlá financovania politických strán," uviedol pre TASR Gabriel Šípoš z Transparency International Slovensko (TIS).
"Menej úspešná je ale v popise konkrétnych nástrojov pre dosiahnutie cieľov. Dostatočne konkrétna je asi iba kapitola o verejnom obstarávaní, ako aj o verejnej správe a úlohe elektronizácie," dodáva Šípoš, ktorý sa venuje aj analýze mediálneho prostredia. "Prekvapilo ma ignorovanie úlohy médií v boji proti korupcii. Stratégiou sa vinie videnie súkromných médií ako problému, nie efektívneho nástroja boja s korupciou," poznamenal mediálny analytik. "Podobne tam nevidím riešenia pre korupciu v súdnictve, zdravotníctve a polícii, čo sú popri ministerstvách v súčasnosti občanmi videné ako najproblematickejšie inštitúcie z pohľadu úplatkárstva," komentoval Stratégiu Šípoš.
Stratégia podľa neho nedoceňuje úlohu trhu a súťaže v protikorupčnom boji, a svojím nástojením na štátnych riešeniach iných problémov, najmä na budovaní sociálneho štátu, podceňuje nové korupčné riziká, ktoré budú takéto opatrenia vytvárať. "Kľúčovou oblasťou z pohľadu redefinovania (najmä ekonomických) funkcií štátu je nové chápanie sociálnej politiky a hľadanie ekonomicky a sociálne najvhodnejších riešení. Absolútne nevyhnutné je zefektívniť štát a celý verejný sektor ako kľúčový faktor garantovania udržateľnosti verejných financií, ktorú nie je možné zabezpečiť výlučne na príjmovej stránke rozpočtov, kde sú relatívne malé rezervy," uvádza sa v Stratégii rozvoja Slovenska.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona