Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

Británia: Študenti otvorili bránu do sveta počítačov aj pre ochrnutých

Londýn 27. marca (TASR) – Študenti prispôsobili populárnu počítačovú hru tak, aby sa dala ovládať pohybmi oka. Hráčmi sa tak prvý raz môžu stať aj inak úplne imobilní ľudia. Softvér možno ďalej rozvíjať, najmä pre ovládanie úžitkových funkcií.

Oznámil to školiteľ a konzultant študentskej skupiny Aldo Faisal z katedier informatiky a bioinžinierstva Imperial College v Londýne.

Použili hru s otvoreným kódom nazývanú Pong. Úlohou hráča je hýbať raketou a zasiahnuť loptičku, ktorá sa odráža na displeji – čiže je to počítačová verzia stolného tenisu.

Hráč má nasadené špeciálne okuliare s infračerveným svetlom a webkamerou, ktorá sníma pohyby jedného oka. Okuliare sú pripojené k počítaču. Úlohou novo vyvinutého programu je synchronizovať očné pohyby hráča s hrou.

Zvolená hra je veľmi jednoduchá, no študentom išlo o vyskúšanie technológie, ktorú podľa nich možno prispôsobiť pre zložitejšie hry. A pre úžitkové aplikácie, ako je ovládanie elektrických vozíkov či bežného počítačového kurzora, pomocou ktorého môže ochrnutý človek komunikovať, alebo používať k počítaču pripojené systémy – od televízneho prijímača až po životne dôležité veci, ako prísun jedla, nápojov a liekov.

Podstatnou výhodou novej technológie sú nízke náklady. Kým existujúce systémy pre počítačové sledovanie očných pohybov, aké sa používajú napríklad pri výskume mozgu, stoja približne 27.000 libier, "pingpongový" iba približne 25 libier.

"Naši študenti vytvorili túto neurotechnologickú aparatúru zo súčiastok, ktoré bežne dostanete v obchode, napríklad webkameru. Prispôsobená počítačová hra je celkom jednoduchá, som však presvedčený, že má obrovský potenciál rozvoja, zvlášť preto, lebo nevyžaduje množstvo nákladného vybavenia. Radi by sme predmetnú technológiu napokon sprístupnili na internete, takže ju bude môcť použiť každý záujemca pri tvorbe nových aplikácií a počítačových hier. Dúfame, že napokon poskytne možnosti zábavy ľuďom, ktorým zostala iba veľmi malá schopnosť pohybu. V budúcnosti bude takto azda možné mihnutím oka obracať strany elektronickej knihy, alebo malým pootočením oka vybrať si z ponuky obľúbenú pesničku a spustiť ju," povedal Aldo Faisal.

Doplnil ho člen študentského tímu, tretiak informatiky Ian Beer: "Táto hra je iba skorý prototyp, no sme naozaj nadšení, že z nášho študentského projektu vzišla vec, ktorá napokon môže pomôcť pacientom s naozaj obmedzeným pohybom. Bolo by to fantastické, vidieť, ako množstvo ľudí z celého sveta vytvára nové hry a aplikácie pomocou nášho softvéru."

Výskumníci z laboratória Alda Faisala v súčasnosti technológiu upravujú a rozširujú tak, aby umožňovala sledovať pohyby obidvoch očí. Práve to je potrebné na zložitejšie úlohy, napríklad vytýčenie trasy na displeji a následne riadenie elektrického vozíka.

Zdroj: Komuniké Imperial College London z 26. 3. 2010.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt