Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

R. RAFAJ: ĽS-HZDS má nízke preferencie a topiaci sa aj slamky chytá

Bratislava 26. marca (TASR) - Pokiaľ predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar disponuje informáciami, že na Slovensku sem-tam behajú krížom-krážom vyberači percent zo štátnych dotácií, mal by konať. Pre TASR to dnes povedal predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj s tým, že on sám takéto poznatky nemá.

Mečiar na tlačovej konferencii naznačil, že provízie pre ľudí z rezortov výstavby a životného prostredia za poskytovanie dotácií predstavujú 15 až 30 percent. "Je predvolebný čas, teda chápem, že v podstate všetky politické strany nie sú schopné priniesť súťaž pozitívnych riešení a všetky vrátane ĽS-HZDS vsadili na negativizáciu a škandalizáciu svojich politických protivníkov," uviedol Rafaj, ktorého strana ovláda ministerstvo výstavby a svojho nominanta mala aj na čele envirorezortu.

"U ĽS-HZDS ma to neprekvapuje, lebo ich percentá sú podľa prieskumov dosť nízke, teda topiaci sa aj slamky chytá," upozornil národniar. Rafaj sa domnieva, že Mečiarovo hnutie by malo dať odpočet boja s najväčším negatívnym javom, ktorý je dlhodobý a kritizuje ho celá podnikateľská sféra, a tým je vymožiteľnosť práva. "Očakával by som, že sa chlapsky postavia a začnú hovoriť o riešení tejto problematiky, ktorú má na starosti ich ministerstvo spravodlivosti a nebudú ako malí chlapci na školskom dvore ukazovať na niekoho druhého. To je taká smiešna úniková metóda," dodal.

Mečiar dnes v súvislosti s výberom percent za poskytnutie štátnych dotácií ešte nechcel nikoho menovať, no je presvedčený, že takéto praktiky existujú. "Bude musieť platiť zásada prevencie, prehľadnosti a vyššej trestnosti. Ak tieto princípy nedodržíme, v podstate na veciach nič nezmeníme a budeme sa potácať zbytočne ďalej," upozornil.

Líder ĽS-HZDS hovoril o korupcii najmä v súvislosti s aktuálnou kauzou predaja nadbytočných emisií firme Interblue Group. "To, čo bolo povedané, nie je celá pravda, je veľa nevysvetlených a nezodpovedaných vecí. Poškodilo to meno štátu a viedlo k tomu, že SR sa v rebríčku korupcie dostala oveľa nižšie ako v roku 2009," konštatoval.

Kauza Interblue podľa jeho slov zároveň ukázala aj slabiny zákona o preukazovaní pôvodu majetku. "Tí, čo na tom zarobili, pôvod majetku preukážu, lebo majú zmluvy. Je to konanie, ktoré bude musieť ukončiť špeciálna prokuratúra a zrejme aj zložky ministerstva vnútra," avizoval Mečiar.

Podľa jeho slov je aj preto potrebné zaoberať sa nielen samotnou kauzou, ale aj dôsledkami. "Ide o dôrazné zmeny zákonov a prijatie komplexného vládneho programu na boj proti korupcii tak, aby bolo možné Slovensko v priebehu roku 2010 až 2013 zaradiť medzi krajiny s najnižšou mierou korupcie," povedal. Je totiž presvedčený, že korupcia nielen kradne peniaze, ale deformuje štátne funkcie a znižuje dôveru ľudí k štátu.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt