Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

V. MEČIAR: Po Slovensku sem-tam behajú vyberači percent zo štátnych dotácií

Bratislava 26. marca (TASR) - Nemožno nevidieť, že na Slovensku ide korupcia po celom systéme, vrátane krajov a miest a po krajine sem-tam behajú krížom-krážom vyberači percent zo štátnych dotácií pre súkromné účely. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedol predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar s tým, že táto prax sa bude musieť zastaviť.

Expremiér však ešte dnes nikoho nechcel menovať, no je presvedčený, že takéto praktiky existujú. "Bude musieť platiť zásada prevencie, prehľadnosti a vyššej trestnosti. Ak tieto princípy nedodržíme, v podstate na veciach nič nezmeníme a budeme sa potácať zbytočne ďalej," upozornil.

Mečiar hovoril o korupcii najmä v súvislosti s aktuálnou kauzou predaja nadbytočných emisií firme Interblue Group. "To, čo bolo povedané, nie je celá pravda, je veľa nevysvetlených a nezodpovedaných vecí. Poškodilo to meno štátu a viedlo k tomu, že SR sa v rebríčku korupcie dostala oveľa nižšie ako v roku 2009," konštatoval.

Kauza Interblue podľa jeho slov zároveň ukázala aj slabiny zákona o preukazovaní pôvodu majetku. "Tí, čo na tom zarobili, pôvod majetku preukážu, lebo majú zmluvy. Je to konanie, ktoré bude musieť ukončiť špeciálna prokuratúra a zrejme aj zložky ministerstva vnútra," avizoval Mečiar.

Podľa jeho slov je aj preto potrebné zaoberať sa nielen samotnou kauzou, ale aj dôsledkami. "Ide o dôrazné zmeny zákonov a prijatie komplexného vládneho programu na boj proti korupcii tak, aby bolo možné Slovensko v priebehu roku 2010 až 2013 zaradiť medzi krajiny s najnižšou mierou korupcie," povedal. Je totiž presvedčený, že korupcia nielen kradne peniaze, ale deformuje štátne funkcie a znižuje dôveru ľudí k štátu.

Na margo spôsobu ako to dosiahnuť poukázal na predlohy urobené v Českej republike v roku 2006, keď tamojšia vláda prijala protikorupčný program, ale nerealizovala ho z politických dôvodov nestability. "Ten program nie je zlý, 80 percent sa dá aplikovať," domnieva sa.

Protikorupčné páky by mali podľa jeho slov smerovať až k osobám, ktoré vykonávajú verejné opatrenia. "Tí by mali mať previerku Najvyššieho kontrolného úradu SR s povinnosťou podrobiť sa pri pochybnostiach skúške na detektore lži a v prípade, že neobstoja, odchádzajú zo štátnej správy," vysvetlil. Ak sa dokáže pochybenie, mal by podľa neho nasledovať najmenej desaťročný zákaz pôsobenia v štátnej správe a verejných funkciách. "Ak nenastúpia tieto sankčné kurzy, nestane sa nič a budeme na jar budúceho roka tam, kde sme v súčasnosti," vyhlásil.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt