Aktuálne správy Späť na správy
Buzek: Stratégia Európa 2020 zatiaľ prináša viac otázok ako odpovedí
Thursday 25 March 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Brusel 25. marca (TASR) – Nová stratégia pre Európsku úniu Európa 2020 je dokument, ktorý stále prináša viac otázok, ako odpovedí. Povedal to dnes predseda Európskeho parlamentu (EP) Jerzy Buzek vo svojom prejave adresovanom Európskej rade a novinárom.
"Musíme sa prestať neúmerne spoliehať na 'otvorenú metódu koordinácie'," zdôraznil Buzek s tým, že Európska únia vo svojej predchádzajúcej Lisabonskej stratégii kládla príliš veľký dôraz na byrokraciu namiesto politického a legislatívneho procesu.
Konkurencieschopnosť je podľa Buzeka kľúčovým faktorom pri "prispôsobovaní sa Európy 21. storočiu" a kohézna politika jej dláždi cestu. "Kohéziu nemôžeme vnímať iba ako cieľ, ale hlavne ako nástroj. Cieľom je konkurencieschopnosť, hlavne vytváranie pracovných miest," zdôraznil Buzek na tlačovej konferencii po stretnutí s Európskou radou. Predseda EP apeloval na lídrov členských štátov, aby "odomkli potenciál regiónov", čo nepovažuje za otázku solidarity, ale ekonomickej racionality.
"Musíme podniknúť veľmi konkrétne kroky: Potrebujeme viac investovať do nových technológií a súčasne zabezpečiť modernú infraštruktúru," vymenoval Buzek priority EÚ do budúcnosti, ktoré nazval "novou, treťou zelenou revolúciou".
Druhým bodom Buzekovho vystúpenia bola podľa očakávaní ekonomická kríza v Grécku. Tu niekoľkokrát zdôraznil, že pri riešení tohto problému treba nájsť rovnováhu v súboji medzi dvoma základnými konceptmi – solidaritou a zodpovednosťou. "Nemôžeme Grécko zanechať bez pomoci, keď dnes čelí ekonomickým ťažkostiam. Musíme preukázať solidaritu, ale kladieme si podmienku – musia preukázať zodpovednosť," vysvetlil svoju predstavu.
V tejto súvislosti však jedným dychom vyjadril aj spokojnosť s ozdravnými plánmi, ktoré grécky premiér Jorgos Papandreou naordinoval krajine. "Grécky plán je dobrý, čo potvrdila aj Európska komisia," dodal Buzek.
Podľa Buzeka dnes únia nediskutuje iba o samotnom Grécku, ale o budúcnosti celej eurozóny a EÚ ako takej. "Musíme do diskusie zapojiť aj krajiny EÚ mimo eurozóny, pretože stabilita eura má vplyv na ostatné krajiny únie," zdôraznil.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona