Aktuálne správy Späť na správy
PREMIÉR: Európa 2020 pravdepodobne skončí fiaskom, jej ciele sú iluzórne
Friday 26 March 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Brusel 26. marca (TASR) - Novú stratégiu Európskej únie Európa 2020 čaká podľa slovenského premiéra Roberta Fica rovnaký osud ako jej predchodkyňu - Lisabonskú stratégiu, ktorú v noci na dnes po rokovaní Európskej rady označil za veľké fiasko.
"Priznám sa, že som vystúpil v diskusii s tým, že považujem tieto ciele, ktoré sú navrhnuté, za absolútne iluzórne a podľa môjho názoru tento dokument dopadne tak isto, ako dopadla Lisabonská stratégia," povedal s pripomienkou že cieľom Lisabonskej stratégie bolo urobiť z Európskej únie najkonkurencieschopnejšiu ekonomiku na svete do roku 2010.
Závery dvojdňového summitu EÚ k tejto agende by mali obsahovať päť bodov. "Predovšetkým je to otázka zamestnanosti, otázka výdajov na vedu a výskum, ďalej určité ciele v oblasti emisných limitov, otázka vzdelania a nakoniec sa veľa diskutovalo aj o kritériu chudoby," uviedol premiér, ktorý na summite zastupuje Slovensko.
"Nové členské štáty mimoriadne zdôrazňovali kohéziu, teda súdržnosť, ktorá umožňuje rozvoj do budúcnosti, zdôrazňovali energetickú bezpečnosť a zdôrazňovali sme Pakt rastu a stability. Všetky tieto tri podmienky sa nám podarilo do dokumentov dostať," odpovedal na otázku TASR, či našiel podporu v pléne a či sa názorové spektrum diskusie pohybovalo v sentenciách 'nové verzus staré členské štáty'.
Podľa Fica sa väčšine členských štátov EÚ nemôže podariť tieto ciele naplniť. "Myslím si, že ak zajtra prijmeme tento dokument - a myslíme si, že ho prijmeme - môže vzniknúť veľká dezilúzia z dokumentov Európskej únie," varoval.
Ako príklad nesplniteľných očakávaní Fico uviedol investície do vedy a výskumu, ktoré by mali dosiahnuť úroveň 3%. "Pritom dobre vieme, že na Slovensku v roku 2015 dosiahneme úroveň iba okolo 1,8 alebo 1,9% (HDP)," priblížil s tým, že veľmi ambiciózne ciele si Európa 2020 stanovila aj v spojitosti s klimatickými zmenami a vzdelaním.
Na druhej strane premiér víta, že ciele stanovené v dokumente platia pre EÚ ako celok a každá členská krajina bude mať právo zadefinovať svoje vlastné národné programy, ktoré sa môžu líšiť od cieľov EÚ. "Bojím sa však, že keby sme zrátali tie národné programy, tak asi ťažko dosiahneme to, čo chce dosiahnuť Európska únia ako celok," povedal.
Zdôraznil aj paradox dokumentu, ktorý na jednej strane stanovuje ambiciózne ciele, ale hneď v prvom odseku konštatuje, že "v posledných dvoch rokoch čelíme najhoršej svetovej hospodárskej kríze od tridsiatych rokov minulého storočia". Text tiež hovorí o pomalom štrukturálnom raste, vysokej nezamestnanosti a nadmernej zadlženosti na úrovni 80%. "Na Slovensku to je 39%," podotkol.
Fico poukázal na veľký tlak smerom k prijatiu politického rozhodnutia o Európe 2020. "Ak to Európska únia vo väčšine chce prijať, treba to prijať, ale my si potom postavíme svoj vlastný plán," uzavrel tému s tým, že svoj názor rade prezentoval, ale bez potreby byť problémovou krajinou, ktorá by brzdila prijatie.
(osobitná spravodajkyňa TASR Gabriela Kajtárová) sto
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona