Aktuálne správy Späť na správy
EÚ: Dva dni jarného summitu budú najmä o ekonomických rozhodnutiach
Wednesday 24 March 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Brusel 24. marca (TASR) - Tradičné jarné zasadnutie Európskej rady sa bude od štvrtka niesť v znamení ekonomických rozhodnutí. Hlavy štátov pod vedením predsedu Európskej rady Hermana van Rompuya budú počas dvoch dní diskutovať o krokoch, ktorými by sa mal dosiahnuť trvalý rast a vyššia zamestnanosť v EÚ. Veľkou neznámou je osud "gréckeho problému", ktorý však priamo medzi témami nefiguruje. Slovensko bude v Bruseli tento týždeň zastupovať premiér Robert Fico.
Aj keď krajiny eurozóny pred ostatnou Radou EÚ o ekonomických a finančných záležitostiach posunuli rozhodnutie o pomoci Grécku na summit, ešte vôbec nie je isté, či sa táto agenda dostane na pretras. Problémom pre odsúhlasenie pomoci bolo doteraz Nemecko, ktoré ale z radikálnej rétoriky ("krajinu, ktorá nezvláda byť členom eurozóny, treba z nej vykopnúť") v ostatných dňoch upúšťa. Mechanizmus a forma založená na bilaterálnych úveroch sú už dohodnuté, Grécko ale musí o "záchranné koleso" požiadať. Podľa odborníkov sa až potom od politikov čaká "áno", prípadne "áno, aj". V druhom prípade by okrem krajín eurozóny bolo Grécko nútené požiadať o pomoc aj Medzinárodný menový fond.
"Grécko nie je formálne predmetom rokovania Európskej rady. Buďme však realisti, nikomu nie je ľahostajná jeho situácia. Bez ohľadu na rozhodnutie či nerozhodnutie o ňom na summite musí teraz presvedčiť všetkých, že je schopné implementovať ozdravný plán, ktorý si samo naordinovalo. Kľúčovým faktorom je signál pre trhy, aby bola krajina schopná refinancovať sa za podmienok porovnateľných s ostatnými krajinami," narážal v rozhovore pre TASR stály predstaviteľ SR pri EÚ Ivan Korčok na fakt, že síce "uťahovaním opaskov" Grécko ušetrí, ale na splatenie dlhov si musí požičiavať za veľmi vysoké úroky na finančných trhoch.
V pozvánke, ktorú prvý "prezident" EÚ van Rompuy rozposlal európskym lídrom sa nespomína ani v jednej vete slovo Grécko. Belgičan sa skôr sústreďuje na riešenie Stratégie 2020, teda konceptu navrhnutého Európskou komisiou, hovoriacom o ekonomickom nabudení EÚ po celosvetovej hospodárskej kríze.
"Bude silná diskusia o tom, či sa vieme dohodnúť na kvantitatívnych vyjadreniach jednotlivých cieľov. Problém spočíva v tom, že od zverejnenia čísel uplynula veľmi krátka doba. Vieme, že ide o veľmi ambiciózne zámery a mnohé krajiny poukazujú na to, aby sa o tom mohlo hovoriť aj u nich doma. Je dôležité, aby v tej-ktorej krajine boli tieto témy ponúknuté do politickej diskusie. Diskutovať o smeroch, kam by sa mali uberať národné stratégie sme mali čas len tri týždne," upozornil Korčok na krátky časový horizont medzi zverejnením stratégie komisiou a eventuálnou spoločnou dohodou.
"Je to poslanie komisie, ona nás má tlačiť dopredu. Zodpovednosť potom však nesú jednotlivé krajiny. Tie indikujú, že 'dobre, môžeme sa dohodnúť na obsahu týchto cieľov, ale ich kvantitatívne vyjadrenie bude výsledkom debaty doma a v júni sa na nich možno už dokážeme dohodnúť'," povedal slovenský diplomat.
V nadväznosti na grécky problém by sa malo diskutovať počas dvoch dní aj o bližšej spoločnej koordinácii hospodárskych politík jednotlivých členských štátov. Pre Slovensko je v tejto téme dôležité, aby prípadné zužovanie národných politík malo za následok disciplínu všetkých.
"My sa staviame za to, aby bol rigorózne dodržaný právny rámec, ktorý zaručí stabilitu v eurozóne, teda Pakt rastu a stability. Tento bol nakreslený veľmi správne, ale napríklad na Grécko tieto páky neplatili. Fiškálny vývoj v Grécku nie je výsledkom jednoročného zlyhania. Takže otázka je v rovine, či využiť naplno ustanovenia novej zmluvy, teda ex ante upozorniť krajinu, aby nenastali štrukturálne problémy, ktoré ju dovedú do takejto krajnej situácie,"
Ďalšími témami, o ktorých budú premiéri a prezidenti členských štátov hovoriť, sú boj proti klimatickým zmenám v nadväznosti na ciele stanovené na Kodanskej konferencii, či agenda blížiaceho sa stretnutia G20 v Toronte.
Pred hlavným programom summitu čaká ešte na predsedu slovenskej vlády v rámci pracovných raňajok stretnutie s kolegami s Vyšehradskej štvorky a s predsedom EK Josém Manuelom Barrosom. Rokovania by mali prebiehať výlučne o spoločnom postupe na summite. "Zorganizovalo to maďarské predsedníctvo V4, ako to už býva pravidelne pred Európskymi radami. Ich obsahom je EÚ 2020, ekonomická stratégia a koordinácia ekonomických politík," uviedol Korčok.
(spravodajca TASR Silvester Balog) hy
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona