Aktuálne správy Späť na správy
Népszabadság: Maďarsko vo veci Gabčíkova sleduje stratégiu vyčkávania
Wednesday 24 March 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Budapešť 24. marca (TASR) – Zdá sa, že Slovensko bojkotuje prípravu spoločnej štúdie vplyvov Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros (SVDGN) na životné prostredie, ktorú nariaďuje Európska únia, kvôli čomu by sa Maďarsko mohlo obrátiť trebárs aj na Európsky súdny dvor. Uvádza sa to v dnešnom vydaní maďarského denníka Népszabadság s tým, že Maďarsko radšej vyčkáva.
Maďarsko podľa denníka od konca 80. rokov v otázke Gabčíkova sledovalo taktiku reagovania, udalosti riadili z "(Česko)Slovenska". Maďarsko sa neustále zaoberalo snahou nájsť odpovede na kroky druhej strany, pričom sa situácia Maďarska stala čoraz beznádejnejšou.
Túto tendenciu zmenilo až členstvo v Európskej únii (EÚ), vtedy sa objavila iskierka nádeje, že sa dá zmeniť dovtedajší úspech slovenskej taktiky postavenej na vyčkávaní.
V bratislavských vodohospodárskych kruhoch je aj dnes zrejmá nervozita v súvislosti s Rámcovou smernicou EÚ o vode. Únia očakáva od členských krajín odpovede na otázku, ako mienia zachovať vlaňajší ekologický stav riek. Plány by mali byť založené na strategických ekologických štúdiách, v prípade hraničných vôd by mali štúdiu vykonať oba štáty spoločne, píše Népszabadság.
Periodikum pripomína, že štúdiu napriek dohode z roku 2008 vypracovala iba maďarská strana, Slovensko odvolávajúc sa na nedostatok financií sa do práce ani nepustilo.
Maďarsko v tejto situácii môže buď čakať ďalej v dobrej viere, že ide v SR naozaj o prechodný problém s financiami, alebo sa môže obrátiť na Európsky súdny dvor s odôvodnením na ignorovanie európskej právnej normy.
Ako povedal maďarský minister životného prostredia Imre Szabó pre denník, Maďarsko predpokladá, že Slovensko nepredloží nič ani do nového termínu – do 30. apríla. Maďarská stratégia podľa jeho slov stavia na to, že demonštruje svoju zaviazanosť a pokúsi sa prinútiť partnera urobiť ďalší krok.
Népszabadság sa podrobne venuje vývoju situácie okolo SVDGN a poznamenáva, že prioritou Maďarska je získať aspoň polovicu vody Dunaja, čím by gabčíkovská elektráreň, ktorá je národnou pýchou Slovenska, značne stratila na hodnote. Vyrábala by totiž podstatne menej elektriny. SR by na to bez vonkajšieho nátlaku sotva pristúpila, uvádza denník.
Vonkajším nátlakom by mohla byť rámcová smernica EÚ, prípadne zásah európskeho súdu. Maďarsko už niekoľkokrát avizovalo, že sa prikláňa k nulovému variantu (nikto nemusí nič platiť, Maďarsko dostane polovicu vody a gabčíkovská elektráreň sa zlegalizuje), čo však Slovensku nestačí. Navyše, ak by sa uvedený kompromis zrealizoval, aj tak treba niečo urobiť s prehĺbením koryta a splavnením rieky, konštatuje Népszabadság.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona