Aktuálne správy Späť na správy
FILM: Odvážny dokument Michaela Moora má premiéru na Slovensku
Wednesday 24 March 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 24. marca (TASR) - Do slovenských kín prichádza americký film s názvom O kapitalizme s láskou. Je to ďalší kúsok kontroverzného režiséra a scenáristu Michaela Moora, na ktorom pracoval viac než 20 rokov.
Prostredníctvom filmu Capitalism: A Love Story sa Moore vracia k téme, ktorá sa objavuje v celej jeho filmárskej kariére: ničivý dopad dominancie veľkých korporácií na každodenný život človeka.
V úvode filmu tvorca originálnym spôsobom upozorňuje divákov, aby urýchlene opustili kinosálu v prípade, že patria do kategórie citlivých duší alebo dokument pozerajú s deťmi.
Film sa začína porovnaním súčasnej americkej spoločnosti s Rímskym impériom v čase jeho úpadku. Rôzne reality šou a zápasy vo wrestlingu, podobne ako kedysi rímske "chlieb a hry", majú odviesť pozornosť a umlčať davy, ktorých jedinou úlohou je pracovať, nepýtať sa a nekomentovať.
Oscarový dokumentarista sa v snímke s humorom a bez úcty pýta na cenu, ktorú Amerika platí za svoju lásku ku kapitalizmu. Pri hľadaní odpovede nachádza klasické zabehnuté a overené symptómy lásky: klamstvo, zneužívanie a zradu.
Vtipný glosátor politického diania uvádza diváka do sveta najvyššej politiky. Svoju polemiku stavia na rôznych pilieroch, jedným z nich je aj výpoveď kongresmanky z Ohia Marcy Kapturovej, ktorá udalosti posledného roka bez obalu označuje za "finančný štátny prevrat". Moore za súčasný krízový stav viní všetkých, prezidentom Reaganom počnúc a Bushom končiac, popritom diváka sprevádza bahnom poisťovacích podvodov, ktoré má epicentrum na Wall Street. Túto adresu považuje filmár za hniezdo zla.
Divák sleduje životy niekoľkých rodín, ktorým ekonomická kríza v USA zobrala všetko. Oficiálna propaganda nielen im vtĺkala a vtĺka do hláv, že kapitalizmus je dobré zriadenie, poskytujúce slobodu a pre každého šancu zbohatnúť. Moore však zisťuje, že najväčším zločinom je práve samotný kapitalizmus, ktorý plní vrecká hŕstke vyvolených na úkor všetkých ostatných.
Najšokujúcejšou časťou filmu je odhalenie, že v zákonoch USA existuje možnosť, aby si zamestnávateľ dal poistiť zamestnanca životnou poistkou a v prípade úmrtia za pracovníka získal značnú sumu. Rodina mŕtveho však z poistky nevidí ani cent, z úmrtia mladého človeka zbohatne firma, v ktorej pracoval.
Pôsobivé sú aj príbehy ľudí, ktorým realitní makléri skupujú nehnuteľnosti pod cenou, zapríčiňujú tak, že veľa ľudí stratí domov, mestá sa vyľudňujú, rastie počet bezdomovcov, ktorí si nedokážu nájsť prácu.
Moore však ponúka aj pozitívny príklad z reality amerických podnikov, v ktorých sú zamestnanci zároveň vlastníkmi a riaditeľ nezarába viac ako jeho podriadení. Súkromná pekáreň na báze rovnosti produkuje miliónové zisky, ktoré sú spravodlivo rozdelené medzi všetkých.
V závere sa režisér a scenárista opäť objavuje na adrese burzy Wall Street. Celú budovu obopne policajnou páskou, ktorá označuje miesto zločinu. Moore vyhlasuje, že v takejto krajine podvodov nechce žiť, ale zároveň nechce odísť a vyzýva divákov, aby sa pridali a podporili jeho aktivity.
Pozorovateľ života so zmyslom pre čierny humor Michael Moore patrí k najdiskutovanejším dokumentaristom súčasnosti. Komerčný úspech jeho filmov sprevádzajú ocenenia odbornej kritiky. Za film Bowling For Columbine získal Zlatú palmu v Cannes a sošku Oscara v kategórii najlepší dokument. Rovnaký úspech v Cannes zaznamenal s filmom Fahrenheit 9/11.
Snímka O kapitalizme s láskou / Capitalism: A Love Story, ktorá je najodvážnejšou kritikou Michaela Moora, má na Slovensku premiéru 25. marca.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona