Aktuálne správy Späť na správy
VINICA: Národnostné menšiny žiadajú prijatie zákona o ich právnom postavení
Tuesday 23 March 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Vinica 23. marca (TASR) - Národnostné menšiny v SR žiadajú vypracovať a prijať komplexný zákon o ich právnom postavení, zákon o národnostných menšinách, ktorý by mal obsahovať definíciu národnostných menšín a mal by zadefinovať ich ústavné postavenie. Účastníci dvojdňového stretnutia zástupcov menšín, ktoré sa dnes skončilo vo Vinici, okres Veľký Krtíš, vypracovali návrh na komplexné riešenie postavenia a práv národnostných menšín.
Ako TASR informoval člen Okrúhleho stola Maďarov na Slovensku Kálmán Petőcz, hovorca organizácie Fórum inštitút, vo Vinici sa stretli zástupcovia najväčších historických národnostných menšín žijúcich na Slovensku – českej, maďarskej, nemeckej, rómskej, rusínskej a ukrajinskej, s cieľom vymeniť si názory na otázku ich postavenia a práv.
"Podnetom pre naše rokovanie bolo stretnutie predstaviteľov národnostných menšín s prezidentom republiky Ivanom Gašparovičom a podpredsedom vlády pre ľudské práva a menšiny Dušanom Čaplovičom, po ktorom boli zástupcovia menšín povzbudení k tomu, aby predložili spoločný balík pripomienok na zmenu legislatívy týkajúcej sa národnostných menšín," povedal Petőcz s tým, že na stretnutí identifikovali problémy, ktoré treba legislatívne riešiť. Podľa neho zákon by mal taktiež vytvoriť podmienky na zabezpečenie úplnej a účinnej rovnosti medzi príslušníkmi národnostných menšín a tými, ktorí patria k väčšine, vo všetkých oblastiach hospodárskeho, spoločenského, politického a kultúrneho života.
"Navrhujeme novelizovať zákon o používaní jazyka národnostných menšín v súlade s odporúčaniami vysokého komisára OBSE pre národnostné menšiny a Výboru ministrov Rady Európy pri rešpektovaní nasledovných princípov. Pred vypracovaním zákona treba predložiť fundovanú a nezaujatú správu o skutočnom stave uplatnenia jazykových práv na národnostne zmiešaných územiach, do procesu prípravy správy zapojiť zástupcov národnostných menšín a zástupcov väčšinového národa žijúcich na národnostne zmiešaných územiach," uviedol Petőcz a pripomenul, že zákon má zabezpečiť vykonávací rámec pre plnenie záväzkov, ku ktorým sa Slovenská republika zaviazala ratifikáciou Európskej charty regionálnych alebo menšinových jazykov.
Zákon o financovaní kultúry menšín by mal zabezpečiť vytvorenie podmienok efektívneho uplatnenia práva osôb patriacich k národnostným menšinám na vyjadrenie, zachovanie a rozvíjanie svojej kultúry vrátane vytvorenia potrebného inštitucionálneho a finančného zázemia, zdôraznil hovorca Fóra inštitútu. Účastníci stretnutia navrhujú viazať financovanie menšinových kultúr na štátny rozpočet vrátane adekvátneho zvýšenia percentuálneho podielu štátneho príspevku na podporu menšinovej kultúry v rámci kapitoly tvorba, šírenie a prezentácia kultúrnych hodnôt.
Zástupcovia národnostných menšín sú toho názoru, že naďalej absentujú jednoznačné legislatívne, inštitucionálne a politické záruky, ktoré by zabezpečili všestranný rozvoj národnostných komunít v dlhodobom výhľade.
Predseda Maďarského kultúrneho a spoločenského zväzu na Slovensku (CSEMADOK) Béla Hrubik zdôraznil, že účastníci sa zhodli na tom, že na Slovensku treba rozlíšiť príslušníkov historických národnostných menšín od prisťahovalcov. "Prisťahovalci by nemali mať tie isté práva ako národnosti, ktoré na tomto území existujú už niekoľko storočí," vyzdvihol Hrubik a dodal, že v prípade jazykového zákona zástupcovia národnostných menšín mali odlišné názory.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona