Aktuálne správy Späť na správy
SNS: Ministerke Tomanovej odvolanie nehrozí, aj keby sa na ňu našlo čokoľvek
Tuesday 23 March 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 23. marca (TASR) - Koaličná SNS je presvedčená, že aj keby sa na ministerku práce Vieru Tomanovú (nominantka Smeru-SD) "našlo čokoľvek", o svoje miesto vo vláde nepríde. "Desiatka na kandidátke Smeru odvolaná nebude," myslí si prvá podpredsedníčka národniarov Anna Belousovová, ktorá tak dnes reagovala na špekulácie o prípadnom odvolaní Tomanovej pre nedostatky vo fungovaní sociálnych podnikov.
Odôvodnila to tým, že Smer-SD v koalícii používal aj používa dve pravítka. "Jedno, ktoré je na koaličných partnerov, predovšetkým na SNS, ktorým sa hneď bije, a potom také jemné pravítečko na svojich vlastných ministrov, ktorým sa jemne hrozí alebo sa ukazujú rôzne farebné kartičky," upozornila Belousovová s tým, že keby bola určujúcim elementom vo vládnej koalícii SNS, tak by používala "jednoznačne len jedno pravítko".
Zároveň však súhlasí so svojím straníckym šéfom Jánom Slotom, že sa národniari nebudú priživovať na tom, že budú "pichať" do svojich koaličných partnerov. Slota v tejto súvislosti dodal, že "SNS tu nie je od toho, aby robila z vládnej koalície trhací kalendár".
Sociálne podniky kontrolovali koncom minulého roka audítori Európskej komisie (EK). Tí podľa neoficiálnej správy z kontroly navrhujú nepreplatiť ani euro z 25 miliónov eur, ktoré sa zaviazal rezort práce dať na ich činnosť. Skonštatovali to v pracovnej verzii, tzv. drafte výsledku auditu, ktorý začiatkom minulého týždňa poslali na Slovensko.
Dôvodom ich stanoviska je neoprávnená výška štátnej pomoci, ktorá predstavuje 95 % celkových nákladov, z čoho až 90 % má byť financovaných z eurofondov. "Pomoc pre sociálne podniky nerešpektuje podmienky zákonnosti a vhodnosti použitia zdrojov. Odporúča sa preto, aby bolo ich financovanie zrušené a akékoľvek zálohy a refundácie nákladov vymáhané," uvádza komisia v drafte.
Z celkového objemu zazmluvnených peňazí doteraz rezort financií na účty sociálnych podnikov poslal 11,3 milióna eur. Väčšina z nich bola zo slovenského rozpočtu. Ministerstvo financií (MF) SR pritom už v júli minulého roka odmietlo certifikovať významnú časť nárokovaných výdavkov vzhľadom na vážne pochybnosti o ich oprávnenosti.
Audítori EK vo svojej správe vysvetľujú, že neoprávnená štátna pomoc spočíva v možnom porušovaní hospodárskej súťaže. Pravidlá Európskej únie (EÚ) pritom hovoria, že ak sa peniaze z eurofondov poskytnú v rozpore s pravidlami štátnej pomoci, tak sa musia všetky vrátiť. "Preto aj ten audit konštatuje, že všetky peniaze, ktoré boli sociálnym podnikom vyplatené, sa musia bez výnimky vrátiť. To znamená, že tých 11,3 milióna eur zostane na triko slovenských daňových poplatníkov ako čistá strata," upozornil kandidát na poslanca za SDKÚ-DS Miroslav Beblavý, ktorý sa tejto problematike dlhodobo venuje.
Hovorca ministerstva práce Michal Stuška v reakcii na informácie o výsledkoch kontroly EK upozornil, že zatiaľ ide iba o pracovný materiál, ktorý ešte nie je definitívny. Rezort ho bude pripomienkovať a komisia až následne vypracuje definitívnu správu. Keďže je ministerstvo viazané pravidlami zverejňovania a narábania s dôvernými materiálmi, ktorým je aj tento dokument, môže sa k nemu vyjadrovať iba všeobecne.
V takomto prípade, kedy ide iba o draft, nemožno podľa Stušku jednoznačne konštatovať, že sa jedná o porušenie pravidiel štátnej pomoci. Je to zatiaľ otvorenou témou medzi Slovenskom a EK. "Ak niektoré aktivity budú musieť byť vyňaté zo schémy čerpania Európskeho sociálneho fondu (ESF), vtedy budú pokračovať v ďalšej podpore ESF len tie aktivity, ktoré sa samozrejme nebudú týkať neprimeranej výšky štátnej pomoci," vysvetlil pre TASR.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona