Aktuálne správy Späť na správy
OSN kritizuje Slovensko za diskrimináciu Rómov
Monday 22 March 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 22. marca (TASR) - Výbor OSN pre odstránenie rasovej diskriminácie znepokojuje segregácia rómskych detí v slovenskom školstve. TASR o tom dnes informoval Štefan Ivanco z Poradne pre občianske a ľudské práva. Podľa jeho slov tak bolo Slovensko podrobené ďalšej kritike týkajúcej sa segregácie týchto detí v oblasti vzdelávania.
"Výbor publikoval svoje záverečné odporúčania, v ktorých nabáda vládu SR, aby zabezpečila riadne plnenie záväzkov vyplývajúcich z Dohovoru o odstránení všetkých foriem rasovej diskriminácie," uvádza Ivanco. Odporúčania sa okrem pálčivej oblasti vzdelávania rómskych detí, týkajú aj ďalších existujúcich problémov porušovania Dohovoru vo vzťahu k rómskej menšine, akým je segregácia v oblasti bývania či prípady policajného násilia voči Rómom. Výbor neobišiel ani otázku násilných sterilizácii rómskych žien a odporúča slovenskej vláde, aby uznala prípady tejto nezákonnej praxe a odškodnila jej obete.
Vydaniu záverečných odporúčaní Výboru OSN pre odstránenie rasovej diskriminácie predchádzalo stretnutie jeho členov s delegáciou vlády SR, ktoré sa uskutočnilo 16.-17. februára v Ženeve. Počas tohto rokovania diskutovali členovia výboru a zástupcovia vládnej delegácie o dodržiavaní záväzkov Dohovoru na Slovensku. Následne boli sformulované námietky a odporúčania.
"Výbor na februárovom stretnutí v Ženeve zároveň ignoroval tvrdenia našej vládnej delegácie o tom, že na Slovensku nikdy nedošlo k žiadnym nezákonným sterilizáciám rómskych žien. Slovenskému kabinetu odporučil, aby uznala existujúce pochybenia v tejto oblasti z minulosti a aby boli postihnuté ženy odškodnené," upozorňuje Ivanco.
Orgán OSN vo svojich záverečných odporúčaniach venoval zvýšenú pozornosť aj nedostatkom v oblasti vzdelávania rómskych detí. Vyjadril znepokojenie nad pretrvávajúcou de facto segregáciou rómskych detí v oblasti školstva a veľkým zastúpením rómskych detí v špeciálnych školách a triedach. Odporúča, aby Slovensko, ako zmluvná strana Dohovoru, ukončilo segregáciu rómskych detí vo vzdelávaní. Špecificky nabáda, aby sa zmenil systém zaraďovania detí do špeciálnych škôl a tried tak, aby sa zabránilo akejkoľvek diskriminácii rómskych detí vo vzdelávaní.
Vo svojich odporúčaniach upozorňuje Výbor slovenskú vládu aj na ďalšie nedostatky v implementácii Dohovoru vo vzťahu k rómskej menšine. Upozorňuje konkrétne na pretrvávajúce predsudky a stereotypy voči Rómom na Slovensku a zároveň pripomína nedostatky v uplatňovaní antidiskriminačnej legislatívy a špecificky antidiskriminačného zákona, ktorý sa dostatočne nevyužíva ako prostriedok ochrany v prípadoch rasovej diskriminácie na súdoch.
Nadmerné zastúpenie rómskych detí v oddelených špeciálnych školách a triedach a ich vzdelávanie na základe osnov pre žiakov s mentálnym postihnutím je podľa riaditeľky Člověka v tísni - pobočka Slovensko Miroslavy Hapalovej nielen porušovaním ich práva na vzdelanie, ale zásadne bráni ich budúcemu zapojeniu sa do spoločnosti a na pracovný trh. "Namiesto súčasného popierania problému a presadzovania nesystémových a mimoriadne nákladných opatrení, ktoré by iba prehlbovali existujúcu segregáciu (ako napr. internátne školy), by sa slovenská vláda mala sústrediť na vytváranie takých politík a opatrení, ktoré zabezpečia začlenenie rómskych detí do bežných škôl a tried. Zároveň, v súlade s odporúčaniami Výboru, by mala poskytnúť školám, usilujúcim sa o desegregáciu, všestrannú podporu, vrátane finančnej," uvádza Hapalová.
Upozornenie: TASR sa pokúsi získať stanovisko vlády SR.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona