Aktuálne správy Späť na správy
Paleontológia: Nové smrtonosné pazúry z druhohôr
Friday 19 March 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Londýn/Washington 19. marca (TASR) – Dvaja študenti z USA a Veľkej Británie objavili v Číne dosiaľ neznámy druh stredne veľkého dravého dinosaura s nápadnými pazúrmi na nohách, príbuzného velociraptorov, známych z kníh a filmov Jurský park.
V časopise Zootaxa to predbežne online oznámili doktorandi Jonah Choiniere z Univerzity Georgea Washingtona v metropole USA a Michael Pittman z Univerzitného kolégia v Londýne s deviatimi kolegami z Číny a USA. Prvým autorom článku bol svetoznámy "lovec dinosaurov" Sü Sing z Ústavu pre paleontológiu stavovcov a paleoantropológiu Čínskej akadémie vied v Pekingu.
Počas terénneho výskumu v roku 2008 našli v púšti Gobi v čínskej severnej autonómnej oblasti Vnútorné Mongolsko v červených pieskovcoch geologickej formácie Wu-lan-su-chaj výnimočne dobre zachovanú, takmer úplnú kostru dinosaura. Táto oblasť je známa tým, že sa v jej horninách zachovávajú nezdeformované a úplné fosílne kostry.
Kosti trčali zo steny útesu. "Jonah uvidel pazúr, opatrne ho vybral a podal mi ho. Ticho sme hodnotili znaky, no čakal, aby som s identifikáciou vyšiel ako prvý. Povedal som mu, že je to z mäsožravého dinosaura, a keď mi pritakal, prekvapuje ma, že náš vtedajší hurónsky rev nik nepočul až v Londýne," povedal Michael Pittman. "Videl som z útesu trčať iba špicu pazúra, bolo to obrovské prekvapenie, že hlbšie v hornine sa skrývala celá kostra," doplnil Jonah Choiniere.
Novoobjavený dinosaurus patrí medzi dravé teropodné (dvojnohé) dinosaury zo skupiny dromaeosaurov. Je príbuzný známych velociraptorov. Od ostatných dromaeosaurov sa líši trojuholníkovým otvorom pred očnou jamkou, kde sa nachádzali vnútrolebečná dutina, v tomto prípade predelená na dve časti, jednu podstatne väčšiu ako druhú.
Tvor dostal vedecké meno Linheraptor exquisitus. Dlhý bol okolo 2,5 metra a dosahoval hmotnosť 25 kilogramov. Muselo to byť rýchle a vrtké zviera. Tak ako iné dromaeosaury mal na nohách "zabíjačské" pazúry. Lovil zrejme najmä malých rohatých bylinožravých dinosaurov zo skupiny triceratopsov. Najbližším príbuzným linheraptora je Tsaagan mangas, objavený v roku 1993. Linheraptor žil v neskorej kriede, pred asi 75 miliónmi rokov.
"Od detstva som vždy chcel objaviť dinosaura a nikdy som sa tohto plánu nevzdal. Je úžasné, že môj prvý objav pochádza z príbuzenstva velociraptora. Téma mojej dizertácie sa týka evolúcie a biomechaniky dinosaurích chvostov, no mäsožravých dinosaurov mám ako obľúbencov a špecializáciu," pokračoval Michael Pittman.
"Je to naozaj nádherná fosília a navyše dokumentuje dôležité prechodné štádium evolúcie dromaeosaurov," konštatoval vedúci tímu Sü Sing.
Zdroje: Zootaxa online z 19.3.2010; Komuniké University College of London a George Washington University, obe z 19.3.2010.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona