Aktuálne správy Späť na správy
USA: Demokrati hľadajú hlasy pre záverečné schválenie reformy zdravotníctva
Friday 19 March 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Washington 18. marca (TASR) – Legislatívny proces okolo reformy zdravotníctva v Spojených štátoch amerických dospel do záverečnej fázy.
Demokrati v Snemovni reprezentantov amerického Kongresu hľadajú teraz hlasy potrebné na záverečné schválenie tejto komplexnej zmeny. Obama sa kvôli tomuto hlasovaniu dokonca rozhodol nevycestovať na plánovanú zahraničnú cestu.
Kongresmani teraz rozhodujú o senátnej verzii zákona, ktorú v pomerne konzervatívnej podobe senátori schválili v decembri minulého roka. Viacerí liberálni demokrati ho považujú za málo reformný, pretože nezavádza štátom platené zdravotné poistenie. Keďže v novembri tohto roka budú musieť kongresmani vo voľbách obhajovať svoje kreslá, predsedníčka snemovne Nancy Pelosiová získava hlasy pre kontroverznú reformu v oklieštenej podobe pomerne ťažko.
Demokrati na čele s Pelosiovou sa usilujú predísť opakovaniu histórie z roku 1993, kedy sa prezidentovi Billovi Clintonovi nepodarilo podobnú komplexnú reformu zdravotníctva presadiť. Demokrati vtedy navyše v dôsledku reformy stratili vo voľbách väčšinu v snemovni.
Zákon o reforme zdravotníctva musí v snemovni podporiť aspoň 216 kongresmanov. Zásadne a bez výnimky s ním nesúhlasia zástupcovia Republikánskej strany. Z 256 demokratov je podľa informácií americkej spravodajskej stanice CNN 34 nerozhodnutých a až 26 plánuje hlasovať proti zákonu. Deviati z nich pritom v predošlom čítaní schválili reformu v jej liberálnejšej podobe. Niektorí z nich pripúšťajú zmenu názoru. Mnoho demokratov by totiž chcelo hlasovať proti zákonu najmä kvôli vlastným volebným ambíciám v nadchádzajúcich voľbách, ale nechceli by byť príčinou neúspechu reformy, ktorá je nielen prioritou prezidenta Baracka Obamu, ale aj dominantou politickej agendy demokratov.
Hlasovanie v Snemovni reprezentantov by malo prebehnúť tento víkend. Po schválení zákona by kongresmani mali hlasovať o balíčku pozmeňovacích návrhov. Ten by potom musel prejsť hlasovaním aj v Senáte, ale stačila by už len jednoduchá väčšina. Analytici sa domnievajú, že v hre je aj osobitný legislatívny postup, ktorého základom by bolo špeciálne uznesenie snemovne o schválení senátneho návrhu zákona. Formálne by totiž nešlo o jednoznačný hlas v prospech návrhu schváleného v Senáte, čo by otvorilo cestu rokovaniu o pozmeňovacích návrhoch.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona