Aktuálne správy Späť na správy
Francúzsko: Dokument o experimente s mučením si pozreli tri milióny ľudí
Thursday 18 March 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Paríž 18. marca (TASR) - Kontroverzný dokumentárny film o iluzórnej televíznej súťaži, v ktorej ľudia dávajú účastníkovi čoraz silnejšie elektrické šoky, pritiahol vo Francúzsku k televíznym obrazovkám približne tri milióny divákov. Informovala o tom dnes tlačová agentúra DPA.
Dokument o Hre smrti odvysielala verejnoprávna televízia France 2 v stredu večer v hlavnom vysielacom čase. Režisér Christophe Nick chcel ukázať, že ľudia sa v rámci televíznej šou nechajú prekvapivo ľahko zmanipulovať a donútiť ku krutosti voči iným. Elektrošok, po ktorom "mučený" muž prestal vykazovať známky života, mu uštedrilo vyše 80 percent účastníkov.
Pri experimente 80 ľudom povedali, že sa zúčastnia na skúšobnej verzii televíznej súťaže, v ktorej ešte nemožno nič vyhrať. Ak ich protikandidát nesprávne odpovedal na otázku, mali ho potrestať elektrickým šokom. Svoju "obeť" nevideli, počuli len jej bolestné výkriky. Nevedeli však, že šoky nie sú skutočné a že v izolovanej miestnosti sedí herec.
Väčšina účastníkov napriek výkrikom a prosbám, aby prestali, zvyšovala napätie z 20 na 460 voltov. V prípade zaváhania ich v tom podporovali atraktívna moderátorka, búrlivé publikum i dramatická hudba. Pred posledným, potenciálne smrtiacim šokom, sa zastavilo len 16 účastníkov.
Autorov dokumentu inšpiroval experiment amerického psychológa Stanleyho Milgrama zo 60. rokov. Milgram v súvislosti s nacistickým obdobím skúmal, do akej miery sú ľudia schopní poslúchať autoritu, aj keď im káže konať v rozpore s ich svedomím a mučiť či dokonca zabíjať iných.
Dokument vyvolal vo Francúzsku zmiešané reakcie. V diskusiách na internete niektorí účastníci uviedli, že bolo pôsobivé vidieť, koľko ľudí zašlo až do konca. Kritici však vyjadrili pochybnosti, či boli účastníci naozaj presvedčení o tom, že dávajú elektrické šoky živému človeku. Niektorí sa domnievajú, že experiment sa vzhľadom na možné duševné následky pre účastníkov nikdy nemal uskutočniť. Psychológovia skutočne v jednom prípade zasiahli a experiment prerušili, pretože účastník bol príliš rozrušený.
Zdroj: DPA, BBC
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona