Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

Biomedicína: Banány môžu pomôcť v boji proti AIDS

img

Ann Arbor 17. marca (TASR) – Bielkovina obsiahnutá v banánoch účinne brzdí šírenie vírusu HIV-1, príčiny AIDS, pri sexuálnom styku. Ide o jeden z lektínov, prírodných látok, ktoré sa vyskytujú v rastlinách.

Testy ukázali, že lektín BanLec, nachádzajúci sa v banánoch, je rovnako účinný ako dva aktuálne používané lieky proti AIDS - T-20 a maraviroc. Je však zároveň oveľa lacnejší pri nasadení ako vaginálny mikrobicíd, čiže chemikália, hubiaca choroboplodné mikróby vo vaginálnom prostredí.

V časopise Journal of Biological Chemistry to oznámil štvorčlenný tím Davida Markovitza z Michiganskej univerzity v Ann Arbor (USA). Prvým autorom článku bol doktorand Michael Swanson.

Vedci a lekári neustále hľadajú nové prostriedky proti infekcii vírusom HIV-1. Používanie jednoduchého prostriedku, kondómov, sa prejavilo ako celkom účinné. Najmä obyvatelia rozvojových krajín, kde je aj riziko AIDS najvyššie, to však stále dostatočne nezohľadňujú. Kondómy sú im tiež často nedostupné, alebo sa im ich používanie zakazuje z ideologických príčin.

Podľa Davida Markovitza je preto najefektívnejšou cestou vyvinúť vhodné dlhodobo pôsobiace mikrobicídy pre osobné použitie ženami. Ako najsľubnejšie sa zatiaľ v tomto ohľade prejavili zlúčeniny, ktoré pri vaginálnom či rektálnom prenose HIV-1 zablokujú vstup a následnú integráciu vírusu s cieľovou bunkou.

Pri nových pokusoch sa mimoriadne osvedčili lektíny, bielkoviny viažuce sa na molekuly cukrov. BanLec sa viaže k bielkovine gp120 v obale HIV-1, ktorá obsahuje osobitne veľa cukrov. Výsledok - vírus nedokáže vstúpiť do napadnutej bunky.

Účinok BanLec je síce porovnateľný s už používanými liekmi, no má širšie možnosti použitia. A navyše - "Problém s niektorými liekmi proti HIV-1 je v tom, že vírus môže zmutovať a nadobudnúť voči nim odolnosť. V prítomnosti lektínov je však také čosi oveľa obťažnejšie. Lektíny sa totiž môžu viazať k cukrom na rôznych miestach obalu HIV-1, takže vírus by potreboval viacero mutácií, aby to prekonal," povedal Michael Swanson.

Vedci chcú obmeniť molekulu BanLec tak, aby ďalej zvýšili výhodnosť jeho potenciálneho klinického nasadenia. Hoci ešte prejdú roky, kým prípravok absolvuje klinické testy, sú presvedčení, že sám osebe alebo v kombinácii s inými liekmi proti HIV-1 sa ako vaginálny mikrobicíd bude významne podieľať na prevencii AIDS, čo zachráni milióny životov. Podľa štatistík získaných inými vedcami totiž už pätinové pokrytie populácie mikrobicídom s čo len 60-percentnou účinnosťou zabráni ročne takmer miliónu infekcií.

"HIV-1 sa stále hojne šíri aj v USA a doslova explozívny nárast infekcií týmto vírusom v chudobnejších krajinách znamená skutočne zlý problém vzhľadom na obrovské ľudské utrpenie a vysoké náklady liečby," uviedol Markovitz.

Zdroj: Komuniké University of Michigan Health System z 15.3.2010

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt