Aktuálne správy Späť na správy
POLITIKA: Ani jedna z parlamentných strán nepripúšťa, že sa do NR SR nedostane
Wednesday 17 March 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 17. marca (TASR) - Ani jeden zo súčasných šiestich parlamentných subjektov nepripúšťa, že by po júnových voľbách nebol znovu súčasťou zákonodarného zboru.
Predseda Smeru-SD Robert Fico už niekoľkokrát deklaroval, že pre stranu bude obrovským úspechom, keby získala toľko hlasov, aby sa bez nej nedala zostaviť budúca vláda. Verí, že Smer-SD získa lepší výsledok ako v roku 2006. "Každá jedna desatina percenta navyše bude obrovský úspech," zdôraznil. V súčasnosti strana disponuje 50 poslancami.
Rovnako líder SNS Ján Slota je presvedčený o tom, že národniari uspejú minimálne v takej sile ako pred štyrmi rokmi. Očakáva, že SNS dosiahne dvojciferný volebný výsledok a obsadí teda 20 poslaneckých kresiel, tak ako to bolo v roku 2006.
Na minimálne 10 percent si verí najmenšia koaličná strana ĽS-HZDS, a to aj s výrazne omladeným vedením strany. "Naša kandidačná listina nie je zoznamom hviezd, ale odborníkov, ktorí sú schopní a pripravení zastávať posty v parlamentných výboroch a vláde. Pri výbere kandidátov sme rešpektovali predovšetkým odborný a územný princíp odbornosti," konštatoval šéf ĽS-HZDS Vladimír Mečiar. Stranu zastupovalo v NR SR 15 poslancov, z ktorých niektorí klub aj hnutie neskôr opustili.
Najsilnejšia opozičná strana SDKÚ-DS si v tejto chvíli netrúfa odhadnúť svoj výsledok v júnovom hlasovaní. Volebná líderka Iveta Radičová to odôvodnila zmenami, ktoré v strane nastali. "Ideme predstaviť aj novú stratégiu, takže potrebujeme poznať a zachytiť reakcie občanov, ako túto zmenu vnímajú," poznamenala pre TASR. Za úspech bude považovať to, ak voliči uprednostnia stredopravé strany ako alternatívu na nastávajúce vládne obdobie. Pred štyrmi rokmi sa do pléna dostalo 31 zákonodarcov za SDKÚ-DS.
Dvojciferný výsledok si želá vo voľbách dosiahnuť KDH. Podľa hovorcu strany Martina Krajčoviča by zároveň chcelo byť súčasťou trojice najsilnejších strán. Kresťanským demokratom patrilo na začiatku tohto funkčného obdobia 14 poslaneckých kresiel.
SMK chce v júnových parlamentných voľbách získať minimálne deväť percent hlasov. Tým pádom by im patrilo menej miest ako v roku 2006, keď ich mali 20. "Strana ide do volieb s tým, že chce vyhrať voľby v 16 okresoch, kde sme aj dnes zastúpení v silnejšom počte," priblížil predseda SMK Pál Csáky. Súčasné mimoparlamentné subjekty budú mať podľa neho veľký problém prekročiť päťpercentné kvórum potrebné na vstup do NR SR.
Voľby v roku 2006 vyhral Smer-SD, ktorý získal 29,14 percenta, nasledovala SDKÚ-DS s 18,35 percenta a prvú trojicu uzatvárala SNS (11,73 %). Dvojciferný výsledok dosiahla aj SMK (11,68 %). Pod hranicou desiatich percent sa ocitli ĽS-HZDS (8,79 %) a KDH (8,31 %).
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona