Aktuálne správy Späť na správy
OTS: ESĽP odsúdil segregáciu rómskych detí
Wednesday 17 March 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Európsky súd pre ľudské práva odsúdil segregáciu rómskych detí na základe jazykového deficitu ako nezákonnú
BUDAPEŠŤ (Maďarsko), NEW YORK, ŠTRASBURG (Francúzsko) a ZÁHREB (Chorvátsko), 16. marca 2010 (TASR) /PRNewswire/ -- Veľká komora Európskeho súdu pre ľudské práva, ktorá dnes zasadala vo veci Oršus a iní verzus Chorvátsko, rozhodla, že segregácia rómskych detí v oddelených triedach na základe jazykového deficitu je nezákonná diskriminácia porušujúca Európsky dohovor o ochrane ľudských práv.
Prípad Oršus sa týkal 14 detí, ktoré pôvodne navštevovali normálne základné školy v troch rôznych chorvátskych dedinách, ale na základe údajných problémov s jazykom boli umiestnené do segregovaných čisto rómskych tried. Sťažovatelia tvrdili, že umiestnenie do týchto čisto rómskych tried pramenilo z očividnej diskriminácie na základe etnického pôvodu. Postup škôl podporovalo aj protirómske zmýšľanie väčšinovej populácie.
Prípad, ktorého obhajoby sa ujalo Európske centrum pre práva Rómov (ERRC), Chorvátsky helsinský výbor a právna zástupkyňa Lovorka Kusanová, sa dostal pred Európsky súd pre ľudské práva v roku 2004. Po zamietnutí žaloby v roku 2008 sa sťažovatelia odvolali na Veľkú komoru.
"Rozsudok Veľkej komory má pre sťažovateľov a ostatné rómske deti v Chorvátsku obrovský význam, pretože uznáva, že sa stali obeťou nezákonnej diskriminácie," uviedla L. Kusanová. "Teraz je na vláde, aby zabezpečila, že tieto nezákonné praktiky sa skončia a postihnutým deťom bude ponúknutá náprava."
Súd prisúdil každému sťažovateľovi finančné odškodnenie vo výške 4500 EUR plus celkovo 10.000 EUR na súdne výdavky.
Dnešný rozsudok kompletizuje teóriu práva Európskeho súdu týkajúceho sa spoločných základov segregácie, ktorú zažívajú rómske deti v školstve v celej Európe," uviedol výkonný riaditeľ ERRC Robert Kushen. "Národné vlády teraz musia podniknúť rázne kroky, aby ukončili segregované vzdelávanie vo všetkých jeho formách a skutočne integrovali svoje vzdelávacie systémy."
Rozhodnutie Veľkej komory stavia na prevratných rozsudkoch Európskeho súdu pre ľudské práva v prípadoch D.H. a iní verzus Česká republika a Sampanis verzus Grécko, ktoré odmietli segregáciu rómskych žiakov v špeciálnych školách pre mentálne postihnuté deti na základe príslušnosti k etnickej skupine.
"Prípad Oršus dal jasne najavo, že jazykový deficit nemôže slúžiť ako zámienka pre rasovú segregáciu," uviedol James A. Goldston, člen správnej rady ERRC a výkonný riaditeľ Open Society Justice Initiative, ktorý pomáhal obhajobe. "Segregácia je v Európe stále bežná a nastal čas urobiť tejto hlboko pokorujúcej metóde koniec."
Kladný rozsudok Veľkej komory znamená veľký pokrok v podpore práv Rómov vo všeobecnosti, ako aj v podpore práva Rómov a ostatných marginalizovaných skupín na kvalitné vzdelanie.
Európske centrum pre práva Rómov (http://www.errc.org/English_index.php) je medzinárodná organizácia, ktorá sa venuje širokej škále aktivít zameraných na boj proti rasizmu a porušovaniu ľudských práv Rómov. Jej prístup zahŕňa súdne spory, medzinárodnú obhajobu, výskum, tvorbu politík a školenia rómskych aktivistov.
Organizácia Open Society Justice Initiative (http://www.justiceinitiative.org) využíva právo na ochranu ľudí na celom svete. Prostredníctvom súdnych procesov, obhajoby, výskumu a technickej pomoci podporuje ľudské práva a buduje právne kapacity pre otvorené spoločnosti.
Chorvátsky helsinský výbor (http://www.hho.hr) sa venuje ochrane a presadzovaniu ľudských práv v Chorvátsku. Snaží sa o posilnenie rozvoja demokratických inštitúcií a právneho poriadku. Pomáha tiež obetiam porušovania ľudských práv.
Zdroj: Open Society Justice Initiative
Kontakty: Cat Twigg, ERRC, tel.: +36-1-4132200, mobil: +36-30-5001289, e-mail: catherine.twigg@errc.org; alebo Luis Montero, Open Society Justice Initiative, tel.: +44-20-70311704, mobil: +44-77-98737516, e-mail: luis.montero@osf-eu.org
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona