Aktuálne správy Späť na správy
EÚ: Návrh o darcovstve orgánov pôjde s veľkou podporou výboru do pléna EP
Tuesday 16 March 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Brusel 16. marca (TASR) - Novú právnu úpravu Európskej únie o darcovstve orgánov posunul dnes výbor Európskeho parlamentu pre životné prostredie, verejné zdravie a potravinovú bezpečnosť s veľkou prevahou do prvého čítania pléna EP.
Predkladateľ legislatívnej normy Miroslav Mikolášik (KDH/EPP) verí, že nová smernica pomôže efektívnejšej medzinárodnej spolupráci v tejto oblasti, priblíži štandardy transplantácie "nových" členských krajín únie k tým "starým" a prinesie aj viac orgánov tým, ktorí to naozaj potrebujú.
"Direktíva má za ambíciu zlepšiť podmienky zdravotnej starostlivosti najmä v tých častiach EÚ, kde ešte majú čo doháňať oproti systémom v západnej Európe. Ďalej smernica napomôže oveľa väčšej cezhraničnej spolupráci aj medzi pôvodnou pätnástkou a zvyškom únie. Doteraz platné medzinárodné spolupráce na tomto poli Eurotransplant či Scandiatransplant nezahrňovali tak Slovensko, ako ani ostatné nové členské štáty," načrtol hlavnú ideu návrhu novej normy Mikolášik.
Návrh smernice, do ktorého zapracovali aj vyše stovku pozmeňujúcich dodatkov a korekcií, prešiel výborom absolútne jednoznačne - podporilo ho 56 poslancov z 57, jeden poslanec sa zdržal. "Dnešné hlasovanie nasvedčuje tomu, že v máji, keď sa o návrhu bude rozhodovať v pléne, by mal byť ten v prvom čítaní schválený. Dovtedy nás ale ešte čaká séria rokovaní s predstaviteľmi expertov z členských krajín s osobitnými požiadavkami a čaká nás hľadanie konsenzov," opísal vývoj udalostí okolo ďalšej legislatívnej fázy slovenský europoslanec.
Španielsko, ktoré do konca júna únii predsedá, patrí medzi štáty s prepracovaným systémom darcovstva, preto zrejme bude pre iberskú krajinu prijatie takejto normy v prioritách vysoko. "Transplantačný program tam funguje už dlho a Španieli majú spomedzi európskych krajín aj najviac darovaných orgánov v prepočte na 100.000 obyvateľov. To znamená, bude to ich snahou prijať niečo záväzné ešte počas vlastného predsedníctva," veril v podporu Španielska pri presadení direktívy Mikolášik.
Dôležitým aspektom nových právnych ustanovení je bezpečnosť a kvalita darovaných orgánov. Na to, aby bol orgán od potenciálneho darcu dostupný, musí existovať perfektný protokol o tom, od akého pacienta orgán pochádza, o jeho chorobách a imunologické informácie tiež musia putovať do medzinárodnej výmennej siete.
"Darcovstvo musí byť navyše dobrovoľná a neplatená služba, žiadne platby v súvislosti s ňou nie sú prípustné. Keby tomu tak bolo, nielen občan z tretej krajiny, ale asi aj v zákutí EÚ v trvalej chudobe žijúci by bol pokúšaný za 30.000 eur predať svoju jednu obličku. EÚ nemôže prijať text, ktorý by podnecoval niečo podobné," ohraničil smernicu Mikolášik.
Právna úprava podľa slov Mikolášika nemá viesť k ďalším posunom národných politík na úniovú úroveň, je to len volanie po zlepšení systému. "Nechceme agentúru alebo niečo podobné centralizované, ani nejde o harmonizáciu práva, zdravotníctvo je na základe subsidiarity v kompetencii členských štátov. Chceme len pozvať krajiny, aby urobili potrebné kroky k zlepšeniu svojej situácie a získať viac orgánov na transplantáciu vo všeobecnosti. Napokon v podstate stačí v dnešných časoch informatizácie zopárkrát kliknúť na internete a môžete si vymeniť informácie okamžite vo všetkých 27 krajinách," nevidel Mikolášik potrebu na vznik ústrednej organizácie koordinujúcej medzinárodný proces.
(spravodajca TASR Silvester Balog) bar
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona