Aktuálne správy Späť na správy
Bulharsko: Film Petra Kerekesa zaznamenal ďalší medzinárodný úspech
Monday 15 March 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Sofia 15. marca (TASR) - Dokument úspešného slovenského režiséra Petra Kerekesa "Ako sa varia dejiny" získal ďalšie významné medzinárodné ocenenie: porota Medzinárodného filmového festivalu Sofia (www.sofiaiff.com) mu udelila Cenu za najlepší dokument v Súťaži dokumentárnych filmov.
Hlavný program 14. ročníka festivalu prebiehal od 5. do 14. marca 2010 v bulharskom hlavnom meste Sofia. Cieľom festivalu je prinášať významné a inovatívne filmové diela svetovej produkcie domácemu divákovi, ako aj oboznamovať medzinárodné publikum s lokálnou kinematografiou - nielen bulharským filmom, ale v širšom zábere aj s balkánskym. Ďalším zámerom organizátorov je podporiť budovanie spolupráce medzi domácimi a medzinárodnými filmármi.
Dokument "Ako sa varia dejiny" bol zaradený vo festivalovej sekcii s mimoriadne silnou konkurenciou - o cenu sa uchádzalo 11 dokumentárnych filmov z celého sveta. Patrí medzi ne napr. An Unlikely Weapon - dokument S. M. Cooperovej o oceňovanom fotografovi Eddie Adamsovi, o ktorom mnohí odborníci tvrdia, že sa svojou šokujúcou fotografiou popravy pričinili o ukončenie vojny vo Vietname, ale jeho dielo mu zároveň veľmi negatívne zasiahlo do života (Festival d'Avignon ’09 – Najlepší film). Bloody mondays & strawberry pies je dokument Coco Schrijberovej, ktorá cez viacero postáv z rôznych sociálnych kontextov a kultúrnych zázemí skúma nudu v ľudskom živote. Komentár - vnútorný "hlas nudy" fascinujúco načítal významný americký herec John Malkovich. Film získal niekoľko medzinárodných ocenení (Nederlands Film Festival '08 – Najlepší dokument; MFF Monterrey ’09 – Najlepší dokument, najlepší strih). Ďalším konkurenčným oceňovaným filmom sa stal His & Hers - dokument mladého Brita Kena Wardropa, ktorého matka sa stala inšpiráciou k skúmaniu, ako naše životy ovplyvňuje opačné pohlavie (Galway Film Fleadh ’09 – Najlepší írsky dlhometrážny film; Festival Sundance ’10 – nominácia na Grand Jury Prize World Cinema – dokumentárny film). Dokument Roberta Cibisa a Lilian Franckovej Pianomania zaznamenáva cestu ladiča pián Stefana Knüpfera a jeho slávnych klientov za dokonalou výškou tónu (nominácia na Európske filmové ceny ’09 – Najlepší dokument; Kinofest Lünen ’09 – Prvá cena). V sekcii sa ocitol aj film Bartosza Konopku Rabbit a la Berlin, nominovaný na Oscara 2009 v kategórii Najlepší krátky dokument a The Woman with 5 Elephants - film Vadima Jendreyka o Svetlane Geierovej, ktorá je považovaná za najvýznamnejšiu prekladateľku ruskej literatúry do nemčiny (nominácia na Európske filmové ceny ’09 – Najlepší dokument).
Kerekesov film "Ako sa varia dejiny získal" od svojho uvedenia zatiaľ šesť významných medzinárodných cien (Zvláštna cena poroty - HotDocs Toronto 2009, Cena FIPRESCI - Medzinárodný festival dokumentárneho a animovaného filmu Lipsko 2009, Zlatý Hugo - hlavná cena v kategórii dokumentov - MFF Chicago 2009, Cena Memorimage za najlepšiu produkciu - MFF Memorimage Reus Barcelona 2009, Viedenská filmová cena v kategórii dokumentárneho filmu - VIENNALE 2009, Najlepší dokumentárny film - MFF Sofia 2010) a spolu s vyššie zmienenými filmami Pianomania a The Woman with 5 Elephants bol nominovaný na zisk najvýznamnejšieho európskeho filmového ocenenia - Európsku filmovú cenu 2009 v kategórii dokumentu. V súčasnosti sa spolu s filmami Jara Vojteka Hranica, Marka Škopa Osadné a Juraja Lehotského Slepé lásky uchádza o slovenskú Národnú filmovú cenu Slnko v sieti v dokumentárnej sekcii. Ceny budú vyhlásené 27. 4. 2010 v historickej budove SND v Bratislave.
Aj veľký medzinárodný ohlas a množstvo ocenení dopomohlo filmu k uvedeniu v španielskej kinodistribúcii. Projekt Dokumentárny film mesiaca, ktorý organizuje produkčná a manažérska spoločnosť z Barcelony Parallel 40, sa zameriava na prezentovanie a približovanie výnimočných dokumentárnych filmov bežnému španielskemu publiku. "Ako sa varia dejiny" sa stal filmom mesiaca marec 2010 a je prezentovaný vo vyše štyridsiatich kinách v 38 mestách Španielska a Katalánska. Okrem toho sa projekt rozšíril aj do Chile, film sa premietne v troch kinách hlavného mesta krajiny Santiago de Chile.
Kerekesov film AKO SA VARIA DEJINY, ktorý vznikol v roku 2009 v rakúsko–slovensko-českej koprodukcii, približuje divákom dramatické príbehy vojenských kuchárov. Vypovedá o tom, ako každodenné potreby tisícok ozbrojených žalúdkov ovplyvňovali víťazstvá a prehry štátnikov, o poľnej kuchyni ako modeli sveta, kde sa príprava jedla stáva taktikou boja. Boja o veľké ideály, ktoré stoja na pevných nohách kuchynského stola. Film je postavený na dvanástich receptoch vojenských kuchárov od druhej svetovej vojny až po vojnu v Čečensku, od Francúzska cez Balkán až po Rusko.
KOMPLETNÝ PRESSKIT K FILMU: www.cookinghistory.net
TASR o tom dnes informovala Katarína Moláková, spolupracovníčka Petra Kerekesa.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona