Aktuálne správy Späť na správy
EÚ: Nariadenie o emisiách ľahkých úžitkových vozidiel dnes neschválili
Monday 15 March 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Brusel 15. marca (TASR) - Predstavitelia členských krajín EÚ sa dnes nedohodli na návrhu nariadenia, ktoré má pre budúcnosť stanovovať výšku emisných limitov pre ľahké úžitkové vozidlá.
Napriek absencii tohto výstupu označila komisárka pre klimatické zmeny Connie Hedegaardová diskusie ministrov životného prostredia EÚ vo veci zosúladenia postupu na ďalšom klimatickom summite Organizácie spojených národov za plodné. Ten sa bude konať od 29. novembra do 10. decembra tohto roku v mexickom Cancúne.
Komisárka Hedegaardová ocenila konštruktívne rozhovory, ale zároveň varovala Európu pred prílišným otáľaním v kľúčových rozhodnutiach. "Pravdupovediac, nebola som prekvapená rozličnými názormi. Potrebujeme si však uvedomiť, že čím neskôr rozhodnutia prijmeme v jednej veci, tým viac budeme musieť zabrať v iných oblastiach, aby sme svoje stanovené ciele dosiahli."
Podľa predbežnej dlhodobej stratégie by sa pri ľahkých úžitkových vozidlách ich emisie mali dostať v roku 2020 maximálne na hranicu 135 g oxidu uhličitého na odjazdený kilometer. Ministri debatovali aj o výške pokuty za prekročenie limitu. Postupné znižovanie emisií v doprave EÚ sa má odštartovať od roku 2014.
Hedegaardová patrí medzi sily, ktoré tak v EK, ako aj v únii ako celku volajú po akcii namiesto slov na poli ochrany životného prostredia. Potvrdila to aj po pondelkovom zasadnutí rady. "Európska únia chce stáť v čele úsilia, aby sa v Cancúne dosiahla dohoda," dodala Hedegaardová naznačujúc, že EÚ si pri rokovacom stole nechce pripustiť neúspech, ktorý charakterizoval posledný kodanský summit v decembri minulého roka.
EÚ už má vo svojej legislatíve zakotvený 20-percentný pokles skleníkových plynov v roku 2020 oproti hodnote z roku 1990. V súčasnosti sa diskutuje aj o naplnení alternatívy s 30-percentným znížením, pokiaľ by sa pridali k nej v adekvátnej snahe aj iné krajiny. Rada požiadala komisiu aj o vypracovanie dopadovej štúdie, ktorá by určila vplyv 30-percentnej alternatívy redukcie na EÚ i jej členské štáty. Dokument by mal byť vypracovaný v júli tohto roka.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona