Aktuálne správy Späť na správy
EÚ: Pätica štátov naďalej blokuje smernicu o ochrane pôdy v EÚ
Monday 15 March 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Brusel 15. marca (TASR) - Dohoda o smernici, ktorá by načrtla riešenie pre spoločnú ochranu pôdy v členských štátoch Európskej únie, je stále v nedohľadne.
Po neúspešných pokusoch zo strany Európskej komisie presadiť od roku 2006 legislatívne pravidlá je komisár pre životné prostredie Janez Potočnik síce pripravený znovu sa návrhom zaoberať, ale skupina piatich krajín - Francúzsko, Nemecko, Veľká Británia, Holandsko a Rakúsko tvorí spolu dostatočnú silu na to, aby sa legislatívna iniciatíva cez Radu EÚ pre životné prostredie nedostala.
"Po zasadnutí je jasné, že blokujúca menšina v tejto veci stále existuje. Je to problematika, ktorá sa ťahá s nami už poriadne dlho. Medzi blokujúcimi krajinami je prítomný relatívny súlad v nesúhlase na princípe veci, obsah legislatívy je, dá sa povedať, druhoradý. Chcem vniesť do rokovaní určitú čerstvosť a pokúsiť sa presvedčiť tieto krajiny o potrebe smernice," povedal slovinský komisár po prvej polovici dnešného stretnutia rady pre environmentálne záležitosti.
Nesúhlasiace štáty argumentujú tým, že EÚ nemá kompetenciu na upravovanie práva týkajúceho sa pôdy, Briti kritizovali aj na zdroje náročný proces, pri ktorom by mali krajiny rozoznať územia so zvýšeným nebezpečím ohrozenia eróziou či znečisťovaním.
Rada sa zhodla na posune návrhu nariadenia o nových potravinárskych produktoch do druhého čítania pred Európsky parlament. Nová úprava by mala riešiť centrálnu autorizáciu na trh smerujúcich nových výrobkov, ktoré doteraz museli byť schvaľované len v členských krajinách, kde ich výroba prebiehala. Takisto sa týka väčšej kontroly potravinárskych noviniek prichádzajúcich spoza hraníc EÚ. Ministri sa jednohlasne postavili aj za stratégiu na poli zachovania biodiverzity a súhlasili so strednodobou i dlhodobou víziou, ktorú navrhla ešte v januári EK.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona