Aktuálne správy Späť na správy
USA: Američan bojuje o syna, ktorého odviedla jeho exmanželka na Slovensko
Monday 15 March 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Jersey City 15. marca (TASR) - Američan Brian McGinley zo štátu New Jersey bojuje na súdoch v Slovenskej republike o právo byť v kontakte so svojím synom, ktorého odviedla jeho bývalá manželka slovenského pôvodu bez jeho súhlasu do rodnej krajiny a viac sa nevrátila. Na svojej webovej stránke o tom informuje denník Jersey Journal.
Brian McGinley (45) je obyvateľom Jersey City, metropoly okresu Hudson v štáte New Jersey. Pred piatimi rokmi jeho bývalá manželka Monika M. vzala sedemročného syna Brendana na vianočnú návštevu príbuzných na Slovensku - a viac sa nevrátila, uvádza Jersey Journal.
McGinley v interview uviedol, že nikdy nezabudne na telefonát svojej exmanželky krátko po Novom roku 2006, v ktorom mu oznámila, že sa už do USA nevráti. Napriek tomu, že - ako povedal - mal zlomené srdce, rozhodol sa bojovať o znovuzískanie Brendana do starostlivosti.
Americký otec sa posťažoval, že Haagska konvencia, podľa ktorej sa riešia únosy detí niektorým z rodičov do zahraničia, mu nepomohla. Hoci Haagska konvencia nariaďuje, že takéto prípady musia byť súdne riešené okamžite, McGinley dostal termín prvého súdneho pojednávania až v septembri 2006.
Právnik, ktorý ho zastupoval na súde v Slovenskej republike, argumentoval, že na základe Haagskej konvencie by malo byť dieťa vrátené do amerického štátu New Jersey. McGinley vyhral a získal tak právo odviesť si syna Brendana späť do New Jersey. Jeho exmanželka sa však odvolala a počas súdneho sporu dostala právo nechať si syna u seba.
V júni 2007 v prípade jej odvolania vyniesli verdikt a McGinley znovu vyhral. Monika M. sa však opäť odvolala.
Nakoniec sa prípad vo februári 2008 dostal pred slovenský najvyšší súd, ktorý vypočul aj Brendana. Sudca chlapcovi povolil, aby si sám vybral, s ktorým rodičom chce zostať žiť.
Po vyše dvoch rokoch strávených na Slovensku si Brendan zvolil mamu.
"Normy Haagskej konvencie sa majú urýchlene uplatňovať," uviedol McGinley pre Jersey Journal. "Naťahovali to viac ako dva roky. Samozrejme, že syn povedal, že chce zostať s mamou. Veď za celé dva roky ma nevidel," dodal otec.
Keď matka odviedla Brendana na Slovensko na Vianoce 2005, dvojica už bola tri roky rozvedená a obaja rodičia žili zvlášť. McGinley uviedol, že veril svojej exmanželke, že sa do New Jersey vráti s ich spoločným synom, lebo v minulosti už viackrát vzala Brendana na Slovensko a do USA sa vrátila.
Brendan oslávi v júli 12 rokov.
Otec sa s ním naposledy rozprával vlani v júli, keď mu telefonicky zablahoželal k narodeninám. Inak rodina jeho exmanželky nedvíha telefón, keď sa snaží o kontakt on či jeho príbuzní, vyhlásil McGinley v interview.
McGinley nedávno dostal dokumenty od slovenského súdu a skontaktovalo sa s ním aj americké ministerstvo zahraničných vecí, ktoré ho informovalo, že jeho exmanželka sa snaží cez slovenské súdy získať výživné na dieťa.
Otec sa však tiež plánuje obrátiť na súdy: chce vymáhať svoje rodičovské práva na syna, či už v podobe telefonátov alebo návštev.
McGinleyho situácia nie je ojedinelá. Newyorský právnik Jeremy Morley, špecializujúci sa na medzinárodné rozvody rodičov, uviedol, že pracuje na stovkách prípadov únosu ročne.
Haagsku konvenciu podľa Morleyho podpísalo približne 80 krajín. Niektoré, ako Kanada a Austrália, dodržiavajú normy konvencie, ale iné nie, vrátane Slovenska, Hondurasu či Brazílie. "To, že krajiny konvenciu podpíšu, ešte neznamená, že budú dodržiavať povinnosti z nej vyplývajúce. Dosť veľký počet štátov ich nedodržiava," dodal právnik.
Zdroj: Jersey Journal
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona