Aktuálne správy Späť na správy
BRATISLAVA: Asi 150 nacionalistov si pripomenulo výročie slovenského štátu
Sunday 14 March 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 14. marca (TASR) - Na bratislavskom Hodžovom námestí sa krátko po skončení demonštrácie protifašistických aktivistov stretla skupina stúpencov vojnového slovenského štátu a jeho prezidenta Jozefa Tisa. Asi 150-člennú skupinu tvorili členovia Slovenskej národnej jednoty (SNJ) vedenej Stanislavom Pánisom, ale aj Slovenskej pospolitosti. Medzi jednotlivými demonštrantmi boli aj zástupcovia nacionalistov z Českej republiky a z Nemecka.
Na úvod stretnutia spievali hymnu slovenského štátu, potom ich pobočník vodcu Slovenskej pospolitosti Marcel Urban privítal pozdravom Hlinkových gárd "Na stráž!". "Nebyť toho, že sa pred rokom ozval Marián Kotleba, možno by sme sa týmto najkrajším národným pozdravom ani nezdravili," vyhlásil. V prejavoch sa rečníci venovali národným témam, ale aj ekonomickým a sociálnym otázkam, problému prisťahovalectva a nezamestnanosti.
"Nehanbím sa za svoje presvedčenie, milujem svoju vlasť. Ja som slovenská vlastenka," povedala jedna z demonštrujúcich, lekárka Natália Grausová. Slovenský štát podľa nej nebol vojnovým štátom a aj deportácie Židov boli podľa nej zastavené ihneď, ako vláda zistila, že sú fyzicky likvidovaní. "Čo sa dialo potom v roku 1945, nemožno dávať na účet slovenského štátu, vypuklo takzvané Slovenské národné povstanie, a Nemci prehrávali vojnu," vyhlásila.
Pánis odmietol obvinenia z fašizmu, ktoré na adresu Tisových sympatizantov občas zaznievali počas predchádzajúcej akcie. "Kde som ja aký fašista? Ja vyznávam skôr hodnoty duchovného rázu," vyhlásil Pánis, ktorý pripomenul, že dnes nejde o revoltu, ale oslavu vzniku štátu. "Vtedy sa má oslavovať a spievať," poznamenal.
Ak by mal on osobne protestovať, ozval by sa proti kritikom vlasteneckého zákona. "Mňa prekvapilo, že na Slovensku boli schopní ľudia podľahnúť myšlienke byť proti vlasteneckému zákonu. Je úplne irelevantné, kto ten zákon predložil. Ja viem, že má chyby," vyhlásil Pánis. Dodal, že by bolo možno lepšie, keby sa tento zákon schválil na začiatku volebného obdobia, keďže teraz sa už dostáva do obdobia volebnej kampane.
Po približne hodinu trvajúcej pokojnej akcii sa celé zhromaždenie presunulo na Martinský cintorín, miesto domnelého Tisovho hrobu. Tu sa k účastníkom pochodu prihovoril vodca Slovenskej pospolitosti Marián Kotleba.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona