Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

BRATISLAVA:Proti oslavám slovenského štátu protestovalo do 300 demonštrantov (2)

Bratislava 14. marca (TASR) - Asi dve až tri stovky demonštrantov sa dnes zišli na výzvu mimovládnych organizácií na bratislavskom Hodžovom námestí, aby protestovali proti oslavám vojnového slovenského štátu.

Na stretnutie ľudia priniesli kvety, ktoré ukladali na fontánu pred Prezidentským palácom ako znak svojej úcty obetiam druhej svetovej vojny i slovenského štátu.

Hoci na námestí nebolo žiadne pódium, s prejavmi vystúpilo viacero osobností. Grigorij Mesežnikov z Inštitútu pre verejné otázky pripomenul aj demonštrácie druhej strany - priaznivcov slovenského štátu. "Duchovní učitelia týchto ľudí pred 60 rokmi spôsobili, že celá Európa bola v ruinách," vyhlásil.

Podľa politológa Samuela Abraháma množstvo ľudí, ktorí dnes oslavujú slovenský štát, nemá vôbec predstavu o tom, čo sa vtedy skutočne dialo. Uviedol, že prezident Jozef Tiso ešte 2. mája 1945 poslal Hitlerovmu nástupcovi, admirálovi Dönitzovi pozdravný telegram, kde ho uistil, že Slovensko je s ním až do konečného víťazstva.

Spomedzi poslancov Národnej rady SR bolo medzi demonštrujúcimi vidieť Tatianu Rosovú z SDKÚ-DS, ale s prejavmi vystúpili len bývalí poslanci Fedor Gál a Peter Zajac. Podľa Gála fašizmus nemá žiadne hranice. Pripomenul situáciu z Čiech, kde momentálne žije. Nedávno tam extrémisti podpálili dvojročné dievčatko - Natálku. "Sme tu kvôli svojim deckám a vnúčatám, som tu aj kvôli Natálke," vyhlásil Gál.

Na záver demonštrácie vystúpil jej zvolávateľ Ondrej Dostál z Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika, ktorý prečítal výzvu organizátorov tohto protestu. "Sme hrdí vlastenci. Máme radi slobodné, demokratické Slovensko. Odmietame fašizmus vo všetkých podobách, lebo spolu s komunizmom tvoria najtemnejšiu stránku našich novodobých dejín. Fašizmus na Slovensko nepatrí. Zneucťuje vlastenectvo. Skrýva svoju pravú tvár. Raz sa nazýva Slovenská pospolitosť, druhý raz Priatelia vína, tretí raz Ľudová strana Naše Slovensko, ale vždy je to len ten istý fašizmus, ktorý je nepriateľom demokracie a slobody," uvádza sa vo výzve.

Zároveň upozornil účastníkov, že protesty proti fašizmu a slovenskému štátu nekončia touto demonštráciou, ale že sa môžu pripojiť k aktivitám, ktoré prebiehajú na Poštovej ulici a zavŕšené budú večer koncertom v Zichyho paláci. "Cieľom dnešnej akcie bolo upozorniť, že na Slovensku žijú ľudia, ktorí si neželajú oslavovať fašistický slovenský štát z rokov druhej svetovej vojny," doplnil pre TASR Dostál.

Následne začala mestská polícia vytláčať dav z Hodžovho námestia, keďže už o 14.00 h sa mala na ňom začať oslava stúpencov slovenského štátu, ktorí si dnes pripomínajú výročie jeho vzniku. Antifašistov sa podarilo z námestia vytlačiť, väčšina z nich sa premiestnila na Poštovú ulicu, niektorí však zostali a rôznymi heslami sa snažili protestovať proti stretnutiu, ktoré nasledovalo po nich.

Celá akcia, vrátane výmeny obidvoch demonštrujúcich skupín pred Prezidentským palácom, prebehla pokojne a bez incidentov.

Verejné zhromaždenie Fašizmus nepatrí na Slovensko organizoval Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika, Bratislavský inštitút humanizmu, Nadácia Milana Šimečku, Inštitút pre verejné otázky, Inštitút pre moderné Slovensko, Centrum pre filantropiu, Nadácia Jána Langoša, Združenie Občan, demokracia a zodpovednosť a Dokumentačné stredisko holokaustu.

Okrem tejto demonštrácie vyvíja počas celého víkendu aktivity namierené proti sympatizantom vojnového slovenského štátu aj iniciatíva Dosť bolo ticha. "Súčasťou podujatia sú výstavy, vernisáže, koncerty, diskusie, na ktorých sa zúčastnia poprední umelci, vedci aj občianski aktivisti, "informoval TASR jeden z organizátorov Juraj Kiss.

Ako dodal, protest Dosť bolo ticha je reakciou na pochody a oslavy vojnového slovenského štátu. "Opäť budeme 14. marca svedkami, ako našu demokraciu, slobodu slova a slobodu zhromažďovania zneužívajú ľudia, ktorí chcú presne tú istú demokraciu s jej základnými princípmi zničiť a otvorene sa hlásia k režimu, ktorý má na svedomí tisíce obetí," zhodnotil Kiss.

Iniciatíva pripravila nadnes vernisáž výstavy kresieb karikaturistu Shootyho s názvom Na Slovensku po slovensky a vernisáž výstavy Konštrukcia výtvarníka Martina Piačeka.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt