Aktuálne správy Späť na správy
Nórsko: Polícia odsunula 78 odmietnutých azylantov z balkánskych štátov
Sunday 14 March 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Oslo 14. marca (TASR) - Nórska polícia v rámci rozsiahlej akcie vrátila v sobotu do domovských krajín 78 neúspešných žiadateľov o azyl zo Srbska, Čiernej Hory, Macedónska a ďalších balkánskych krajín.
Azylantov policajti zadržali na rôznych miestach regiónu Östlandet a na letisku Gardemoen v Osle ich posadili do prenajatého lietadla, informovala dnes nórska tlačová agentúra NTB.
Odsun prebehol bez dramatických momentov, uviedla policajná hovorkyňa. Podľa agentúry NTB išlo o najväčšiu akciu svojho druhu v Nórsku.
Všetci neúspešní žiadatelia o azyl boli o odsune upovedomení v súlade so zákonom. Nórska legislatíva umožňuje azylantov z tzv. bezpečných krajín vrátiť domov v zrýchlenom konaní a za použitia úradných donucovacích prostriedkov.
S priebehom akcie vyjadril spokojnosť aj nórsky minister spravodlivosti Knut Storberget. Nórsko podľa neho robí "humánnu a spravodlivú" azylovú politiku.
Vlani v decembri a v januári tohto roku uskutočnilo Nórsko spolu so Švédskom dva kombinované odsuny 46, respektíve 60 azylantov z Iraku.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona