Aktuálne správy Späť na správy
USA: Vedci objavili rastlinu "v maskáčoch"
Friday 27 November 2009 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Cambridge 27. novembra (TASR) – Vedci objavili prvý prípad, keď rastlina používa ochrannú kamufláž, aby unikla pozornosti bylinožravcov.
V časopise American Journal of Botany to oznámil Matthew Klooster z Harvardovej univerzity v Cambridge (štát Massachusetts, USA) s kolegami.
Maskovacie sfarbenie, umožňujúce splynúť s prostredím, je typ mimikry živočíchov, ktorí sa takýmto spôsobom usilujú chrániť pred predátormi. Funguje pomerne spoľahlivo, takže jeho používatelia sa oproti podobným tvorom, ktorí sú v prostredí nápadnejší, pravdepodobnejšie dožijú dospelosti i reprodukcie a prenesú vlastné gény do ďalšej generácie.
Tým zvyšujú svoju evolučnú zdatnosť. Preto nečudo, že sa ochranná kamufláž u živočíchov vyskytuje pomerne často. Avšak u rastlín? Rastlinám slúži špecifické sfarbenie jednak pri získavaní výživy prostredníctvom fotosyntézy, jednak pri lákaní opeľovačov nápadnými kvetmi.
Matthewa Kloostera s kolegami napadlo, či vyschnuté listene (premenené listy na púčikoch alebo súkvetiach) vzácnej drobnej lesnej rastliny druhu Monotropsis odorata z východu USA, silne pripomínajúce suché lístie, náhodou neslúžia práve ako kamufláž. Podobná, akú poskytujú pásy na kožuchu tigrovi pri loveckom útoku a rôznofarebné vzory na krídlach motýľovi pri obrane, keď poletuje z kvetu na kvet v honbe za nektárom.
"Monotropsis odorata je fascinujúci rastlinný druh, lebo sa ohľadne prísunu živín spolieha výlučne na mykorízne huby na jej koreňoch. Pretože už nepotrebuje zelené sfarbenie pre fotosyntézu, má pri farbe širší manévrovací priestor," povedal Matthew Klooster.
Členovia tímu pokusne odobrali väčšiemu počtu jedincov Monotropsis odorata vyschnuté listene, kryjúce ich 3-5 centimetrov vysoké sýto purpurové stonky a ružovkasto-purpurové púčiky. Samotné listene sú hnedasté ako opadané lístie.
Merania odrazivosti svetla od jednotlivých častí rastliny skutočne potvrdili, že listene jej slúžia ako kamufláž. Ak mala listene, splývala s okolím – odrazivosť listeňov bola takmer totožná s odrazivosťou suchého spadaného lístia a odlišná od jej stoniek i kvetov.
Funkčnosť kamufláže potvrdilo zistenie, že jedince s neporušenými listeňmi si bylinožravce všimli štyrikrát menej často ako jedince bez nich. Vyprodukovali tak vyšší podiel zrelých plodov ako jedince, ktorým listene odobrali vedci.
Skoré vysušenie listeňov, aby skryli reprodukčné časti rastliny, sa javí ako dobrá stratégia v situácii, keď sú stonky dlhodobo vystavené bylinožravcom.
Ostatné druhy z podčeľade Monotropoideae majú hrubé farebné listene, avšak reprodukčne aktívne sú v porovnaní s Monotropsis odorata iba štvrtinu času.
Monotropsis odorata sa úspešne maskuje pred bylinožravými živočíchmi, ale nie je živočích ako živočích: niektoré predsa potrebuje ako opeľovačov a šíriteľov semien. Ako upútava ich pozornosť, skrytá medzi suchým lístím?
Matthew Klooster s kolegami si myslia, že pachom. A skutočne: pozorovali čmele, ktoré s istotou nachádzali a opeľovali jedince Monotropsis odorata úplne skryté v lístí.
Hlavný zdroj: Komuniké American Journal of Botany z 25. novembra 2009.
(Spolupracovník TASR Zdeněk Urban) bar
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona