Aktuálne správy Späť na správy
MONITOR: V. Mečiar: Tam kde bude ĽS-HZDS, bude aj vláda, programovo sme najlepší
Saturday 13 March 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 13. marca (TASR) - Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar je presvedčený, že jeho strana je najlepšia programovo aj z hľadiska prípravy ľudí, no marketing ma lepšie zvládnutý Smer-SD. Uviedol to v dnešnej relácii televízie Joj De Facto s tým, že tam, kde bude jeho hnutie, bude aj vláda.
Bývalý predseda vlády sa zároveň pýtal, ktorá strana vydržala tak dlho, ako ĽS-HZDS? "My sme si svoju existenciu zachovali, keď iní už neboli. Prežili sme obdobie hry všetkých proti jednému, obdobie zvaľovania zodpovednosti za to, čo sme neporobili a museli sme sa vyviniť a vyčistiť," vysvetlil.
Na margo prieskumov verejnej mienky, v ktorých sa jeho strana objavuje aj na hranici zvoliteľnosti, podotkol, že majú len orientačnú hodnotu. "Pred minulými voľbami hlásali, že budeme mať okolo päť percent a mali sme dvojnásobok, no nikto za to nezobral zodpovednosť," upozornil.
Podpredsedníčka SDKÚ-DS a volebná líderka strany Iveta Radičová pripustila, že strana Mikuláša Dzurindu neprežíva ľahké obdobie. "Pokúsim sa vrátiť česť a meno strane, obnoviť dôveru a dosiahnuť čo najlepší výsledok," konštatovala v súvislosti s volebnými ambíciami. Na otázku, čo bude po voľbách s predsedom Dzurindom, ktorý nekandiduje, odvetila, že minimálne do najbližšieho kongresu ostáva na čele SDKÚ-DS a čo bude po voľbách, na to si treba počkať do 12. júna.
Exministerka práce a bývalá poslankyňa NR SR odmietla Mečiarove slová, že zrejme nie je volebnou líderkou SDKÚ-DS, ale volebnou obeťou. "Je to o zodpovednosti. Keď má partner problém, tak sa neopúšťa, to platí aj pre stranu," podčiarkla.
Politici sa nevyhli ani problematike schváleného zákona o preukazovaní pôvodu majetku. Mečiar tu zopakoval svoj odmietavý postoj, keďže ako tvrdí, právna norma je protiústavná. "Zákon je absolútne neúčinný, chudobným nepomôže a bohatým neuškodí. Šesť rokov hovorím to isté, a to isté hovoria aj právnické špičky. Vedome ste porušili Ústavu SR," odkázal poslancom, ktorí za návrh zahlasovali. Mečiar však deklaroval, že on sám nebude iniciovať jeho podanie na Ústavný súd SR. Ako alternatívu k tomuto zákonu vidí prijatie rozsiahleho programu boja proti korupcii.
Radičová v tejto súvislosti podotkla, že pred prijatím zákona neboli žiadne páky na zakročenie proti osobám s väčším majetkom ako príjmami. "Preto tá podpora. Lebo riešiť je to nutné," vysvetlila. Právna norma má však podľa nej stále dva zásadné problémy. Prvým je retroaktivita, kde politička vidí riziko, že ho Ústavný súd SR vyhlási za protiústavný, keďže nebol prijatý pozmeňovací návrh Daniela Lipšica (KDH). "Druhým problémom je, že je bezzubý, lebo šikovnejší nájdu spôsob, ako ho obísť. No aspoň niečo zachytáva - malé ryby. Je to politika v zmysle radšej niečo ako nič," povedala.
Na margo poslednej zmeny vo vládnom kabinete, keď bol tento týždeň odvolaný nominant SNS minister výstavby Igor Štefanov, uviedla, že chybou bolo už len vymenovanie tohto človeka za člena vlády. "Bol zodpovedný za nástenkový tender, bol angažovaný od začiatku, navyše Brusel už vyplatené peniaze nepreplatí. Tieto fakty sú známe rok, preto krok premiéra Roberta Fica je slabá náplasť," uviedla.
Na druhej strane Mečiar je presvedčený, že predseda vlády urobil len to, čo avizoval. "Ja som mal k tendru od začiatku stanovisko viac ako kritické. Keby sa to stalo u nás, Štefanov by nebol ministrom. SNS sa nestala žiadna krivda," dodal.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona