Aktuálne správy Späť na správy
Európa: Ministri by mali viac počúvať študentov vo veci reformy VŠ
Friday 12 March 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Viedeň 12. marca (TASR) - Európski ministri školstva dnes na konferencii o reforme štruktúry vysokého školstva v záverečnom komuniké sebakriticky priznali, že musia viac počúvať univerzitných študentov a učiteľov. Ich rokovanie sprevádzali dnes demonštrácie v rakúskej metropole.
Dvojdňová konferencia ministrov zo 47 európskych krajín sa začala vo štvrtok v Budapešti a pokračovala dnes vo Viedni. Ministri sa stretli v 10. roku takzvaného bolonského procesu, ktorého cieľom je sprehľadniť rozličné stupne vysokých škôl a ich učebné plány, čo má uľahčiť štúdium a prácu v zahraničí.
Študentské organizácie však kritizovali bolonský proces za zvýšenie nátlaku na študentov, prílišné zviazanie vedy s obchodnými záujmami a za vysoké poplatky za štúdium. Protesty, ktoré zorganizovali v minulých mesiacoch naprieč Európou, pokračovali vo štvrtok v Budapešti a dnes vo Viedni, kde sa na nich zúčastnilo asi 2000 študentov.
Ministri pozitívne zhodnotili pokrok dosiahnutý vo vysokom školstve v uplynulom desaťročí. Uviedli, že cezhraničná spolupráca inštitúcií sa zlepšila a európske vysoké školstvo sa viac medzinárodne zviditeľnilo.
Maďarský minister školstva István Hiller upozornil na skutočnosť, že reformy neboli plne uplatnené vo všetkých krajinách. Podľa štúdie združenia európskych vysokých škôl spôsobil jednotný systém zavedenia bakalárskeho a magisterského štúdia problémy v niektorých krajinách, ktoré nepovažujú bakalárske štúdium za ukončené vysokoškolské vzdelanie. Štúdia tiež zistila nedostatok financovania bolonských reforiem zo strany jednotlivých krajín a upozornila na chýbajúce údaje o tom, ako proces zlepšil mobilitu študentov.
Bolonský proces sa začal stretnutím ministrov školstva na Sorbonnskej univerzite v Paríži v roku 1998. Na ďalšom stretnutí v talianskej Bologni v júni 1999 podpísali ministri 29 štátov Bolonskú deklaráciu o založení Európskeho vysokoškolského priestoru do roku 2010. Jej signatárom je aj Slovenská republika.
V Bolonskej deklarácii sa hovorí aj o zlepšení európskeho systému vysokého školstva. Bolonským procesom sa zjednocuje systém vysokých škôl a umožňuje študentom získavať vzdelanie v Európe, čo by malo poskytovať záruky kvality a jednotnosti štúdia v Európe. Vysokoškolské štúdium sa rozdelilo na tri stupne - bakalárske, magisterské a doktorandské. Medzi zámery Bolonskej deklarácie patrí aj celoživotné vzdelávanie a vzájomné uznávanie diplomov.
Zdroj: DPA
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona