Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

KULTÚRA-TOP: Living Colour darovali Bratislave už 7 hodín rockového fluida

Bratislava 28. novembra (TASR) - Kapela Living Colour odohrala v piatok v Bratislave ďalšie dve presvedčivé hodiny pulzujúcej rockovej hudby. Spolu je to už 7 hodín originálnej produkcie amerického černošského kvarteta na Slovensku. Teda rátajúc iba jeho mimofestivalové vystúpenia.

Máloktoré renomovaná skupina dokáže takmer dve dekády fungovať na rozchodoch a návratoch v nezmenenej zostave. Living Colour, aj keď pôsobia skôr na klubovej úrovni, sú kultovým telesom. Minimálne pre dve ceny Grammy a ďalšie uznania od osobností na čele s Mickom Jaggerom. Nie nadarmo sa v nezávislých análoch uvádzajú po boku Jane's Addiction, Faith No More, Pixies, Soundgarden, Nine Inch Nails či Primus, teda v hviezdnej galaxii skupín, ktoré na prelome do 90-tych rokov minulého storočia z alternatívneho podhubia prenikli a rozbili "bank" amerického rocku.

Aj keď štyria New Yorčania robia aj vlastné projekty, stále sa vedia spolu pustiť opäť na koncertné šnúry a ich homogénnosť prejavu cítiť pozitívne aj na atmosfére. Na scénu Heineken Tower Stage nepriniesli nič objavné, zahrali síce takmer polovicu produkcie z ich úplne nového albumu, ale ten sa okrem nápaditej "piesenky" Young Man" nevymyká zo zabehaných štruktúr tvrdého rocku Living Colour. Lenže všetky skladby skvele zapadli do setlistu a podieľali sa na senzačnom fluide večera. Pretože Corey Glover spieva svojím farbistým hlasom skvele napriek rámusu, Vernon Reid je gitarový mág, basgistarista Doug Wimbish charizmatický šouman a Will Calhoun bubeník na pohľadanie. Keby z nich niekto zo zostavy vypadol, neboli by to Living Colour. Pravdou je, že Wimbish prvé dva albumy nenahral, ale od roku 1992 je silnou osobnosťou kapely.

Presne trojhodinové vystúpenie Living Colour z roku 2004 v klube Babylon už zrejme zostane neprekonané. Pre svoju dĺžku, nadšenie hudobníkov i divákov. Do Bratislavy vtedy priniesli fantastickú energiu a pódiovú produkciu rovnako superlatívnej akosti. Radosť z hry v nadväznosti na vydanie nového albumu po rovnej dekáde nemohol skaliť ani fakt, že "Collideoscope" kvalitou ani zďaleka nenadviazal na tri predchádzajúce štúdiové diela (Vivid, Time's Up a Stain). Piaty radový album The Chair In The Doorway naopak áno, síce bez predošlých hitov, ale so silným výrazom a dobrými nápadmi. Práve nové skladby a lepšia akustika dvojhodinovej piatkovej noc boli rozdielové od porovnateľnej dvojhodinovky spred roka v Klube za zrkadlom. A okrem toho muzikanti mali aj väčšiu slinu na šou, najmä spomínaný Wimbish, ktorý si unikátne intermezzo "hitovice" Bi zahral medzi divákmi.

Okrem malého zaváhanie v aj tak dosť "kadenčnej skladbe" Desperate People nemalo vystúpenie Living Colour žiadnu chybu. Z precíteného tvrdého rocku gradovalo do záverečnej série napaľovačiek, z ktorých vynikla riadne "naspídovaná" pieseň Type, v štúdiovej verzii oproti živočíšnemu nárezu melodicky i rytmicky nevinná. Najväčší hit Cult Of Personality uzavrel 20-skladbový set a keďže presne pred 67 rokmi sa narodil Hendrix, prídavkom bola dlhotrvajúca úprava legendárnej Crossdown Traffic.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt