Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

Biomedicína: Imunitné bunky zabíjajú "bungee štýlom"

Londýn 12. marca (TASR) – Špecifické imunitné bunky chytajú unikajúce cieľové bunky pružnou nanotrubicou, ktorú vystrelia ako lano pri bungee jumpingu. Cieľové bunky si ňou pritiahnu a zabijú ich toxínmi zblízka, alebo do nich cez ňu toxíny vstreknú z diaľky.

V časopise Proceedings of the National Academy of Sciences to predbežne online oznámil päťčlenný britsko-francúzsky tím Daniela Davisa z Imperial College v Londýne.

Skúmali správanie imunitných buniek lymfocytov označovaných NK (z anglického natural killers, prirodzení zabijaci), prvej línie obrany ľudského tela proti potenciálne nebezpečným bunkám, alebo infikovaným baktériami a vírusmi. NK bunky sú v centre pozornosti aj pre názor, že ich aktivita by sa mala dať cielene zosilniť liekmi.

Vedelo sa, že NK bunky zabíjajú cieľové bunky tak, že k nim na niekoľko minút tesne priľnú a vytvoria spojenie označované ako imunitná synapsa, cez ktoré dostanú do "obete" toxické látky. Cieľové bunky však niekedy NK bunkám uniknú a zachránia sa.

Nový výskum teraz ukázal, že ani v takých situáciách ešte nebýva pre ľudskú imunitu všetko stratené. NK bunky totiž dokážu chytiť unikajúce cieľové bunky trubicou, pripomínajúcou pružné lano na bungee jumping, tzv. membránovou nanotrubicou. Buď si ich pomocou tejto nanotrubice pritiahnu späť a zabijú ich v priamom kontakte, alebo ich zabijú z diaľky tak, že do nich vstreknú toxíny cez nanotrubicu.

Vedci odhalili membránové nanotrubice zafarbením buniek pomocou špeciálneho farbiva, ktoré v mikroskope ukázalo membrány. Zaznamenali, že tieto nanotrubice spájajú NK bunky s inými NK bunkami, nádorovými bunkami a bunkami infikovanými vírusmi.

Keď cieľová bunka uniká pred NK bunkou, pohybuje sa pri tom rýchlosťou približne osem mikrometrov (milióntin metra) za minútu a "hlavou napred". Keď ich však NK bunky chytia nanotrubicami, priťahujú si ich späť oveľa väčšou rýchlosťou, približne 14 mikrometrov za minútu, a na nútený pohyb poukazuje aj fakt, že bunka je ťahaná "dozadu".

Použitie membránových nanotrubíc prudko zvyšuje šance NK buniek na úspech. Predmetný výskum ukázal, že po pripojení zabili cieľovú bunku z diaľky v 12 zo 16 prípadov, čiže so 75-percentnou úspešnosťou. Keď sa však nanotrubica z tej či onej príčiny preťala, úspešné boli iba v štyroch z 25 prípadov.

"Videosekvencie, ktoré sme získali, to ukazujú veľmi živo, no ďalší krok je obťažný, lebo musíme zistiť aj to, kde a kedy sú tieto procesy v tele dôležité a na pozorovanie takých tenkých nanotrubíc v tele zatiaľ nebola vynájdená potrebná technológia. Je to celkom nová výskumná oblasť a treba, aby sme sa dozvedeli, ako presne taký proces funguje a následne sa mohli zamyslieť na liekmi, ktoré pomôžu NK bunkám zabíjať," povedal Daniel Davis.

Zdroje:

Proceedings of the National Academy of Sciences USA Early Edition z 8. 3. 2010

Komuniké Imperial College London z 8. 3. 2010

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt