Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

BRATISLAVA: Nesúhlas s vlasteneckým zákonom prišla vyjadriť asi tisícka ľudí (2)

Bratislava 10. marca (TASR) – Približne tisíc prevažne mladých ľudí prišlo dnes pred Prezidentský palác vyjadriť svoj nesúhlas s vlasteneckým zákonom z dielne SNS. "V mene študentov chceme vyzvať prezidenta Ivana Gašparoviča, aby zákon nepodpisoval... Nesúhlasíme s tým, aby demokratický štát nanucoval cit, ktorý by mal byť úprimný a slobodný," konštatoval Róbert Mihály z Iniciatívy za transparentnú demokraciu. V prípade, že hlava štátu právnu normu odobrí, budú podľa neho protesty od apríla pokračovať vo viacerých mestách. Avizoval tiež spustenie petičných akcií aj zbieranie podpisov na iniciovanie referenda o vlasteneckom zákone.

Hovorca prezidenta Marek Trubač priblížil, že hlava štátu vníma dnešnú akciu ako prirodzený prejav demokracie. "Prezident vníma aj tieto názory, ale to nič nemení na tom, že jeho rozhodnutie bude autonómne, rozhodne sa v zmysle ústavy, zákonov a v zmysle toho, ako je samotná norma položená." Najvyšší ústavný činiteľ má o právnej norme rozhodnúť do 20. marca. Objasnil, že prezident je presvedčený, že úlohou škôl je aj viesť mladých ľudí k vlastenectvu, či to má byť prostredníctvom tohto zákona, rozhodne do spomínaného termínu.

Dav protestujúcich sa z námestia pred Prezidentským palácom presunul k budove Národnej rady SR, kde sa chcel stretnúť s predkladateľom vlasteneckého zákona Rafaelom Rafajom (SNS) a predsedom SNS Jánom Slotom. Ani jeden z nich však pred protestujúcich nepredstúpil. Po tom, čo Róbert Mihály oznámil, že mu predseda SNS položil telefón a následne ho vypol, začalo zhromaždenie zborovo skandovať "Hanba SNS", "Hanba Slotovi" a "Poďte von."

Na ich výzvu po niekoľkých minútach sústavného hlasitého pokriku nakoniec zareagovalo niekoľko poslancov na čele s Bélom Bugárom (Most-Híd). Rozhodli sa protestujúcich študentov podporiť. "Ja si nemyslím, že vlastencom sa stáva človek preto, lebo je to v zákone, vlastencom sa stáva tak, že si plní svoje povinnosti, že je príkladom pre ostatných," vyhlásil Bugár a zároveň odmietol, žeby jeho príchod medzi demonštrantov bol motivovaný blížiacimi sa voľbami.

Okolo 18.00 h sa asi 200 protestantov vrátilo späť pred Prezidentský palác, kde čakali na príchod lídra SNS Jána Slotu a prvej podpredsedníčky strany Anny Belousovovej. Nakoniec sa dočkali, ani jeden z nich sa však pri protestujúcich nepristavil, čo dav "ocenil" hlasitým piskotom.

Protestu sa zúčastnilo aj niekoľko prívržencov nacionalistických skupín. Tých Mihály vyzval, aby miesto opustili, keďže bolo podľa neho evidentné, že chcú protest narušiť. "Viacerí ma skoro fyzicky napadli.. Nemyslím, že názor sa vyjadruje fyzickou silou," zhrnul s tým, že na otvorenú diskusiu sú pozvaní nielen prívrženci, ale aj odporcovia právnej normy. Podporu vlasteneckému zákonu prišla veľkým transparentom vyjadriť napríklad Slovenská národná jednota.

Podpredseda vlády SR a minister školstva Ján Mikolaj cíti za aktivitami Iniciatívy za transparentnú demokraciu, ktorá vyzvala prezidenta nepodpísať parlamentom schválený návrh zákona o vlastenectve, politikárčenie až manipuláciu. Podľa Mihályho bola dnešná akcia apolitická. Pripustil, že ich oslovili aj niektorí predstavitelia politických strán. "My sme ich odmietli. Nechceme, aby si niekto na tomto vybíjal svoj politický kapitál."

Podľa vlasteneckého zákona budú žiaci od 1. apríla školský týždeň začínať počúvaním štátnej hymny. Hrať by ju mali aj na športových štadiónoch, na začiatku rokovania parlamentu či mestských zastupiteľstiev. Školy by mali v každej triede zabezpečiť štátne symboly, text štátnej hymny a preambuly ústavy.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt