Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

Bejrút: Akcia slovenských krajanov Za zelený Libanon

Bejrút 9. marca (TASR) - Asociácia absolventov českých a slovenských vysokých škôl v Libanone, ktorej dôležitú časť tvorí komunita krajaniek, sa vo svojej činnosti zameriava predovšetkým na propagáciu slovenskej a českej kultúry, školstva, cestovného ruchu, obchodu či ľudových tradícií oboch krajín v Libanone, o čom svedčí program akcií na tento rok.

Zároveň však reaguje aj na aktuálne domáce spoločenské a občianske záležitosti. Jednou z nich je celoštátny projekt Za zelený Libanon, do ktorého sa zapojili jednotlivci, školáci, študenti a kultúrne, spoločenské, športové i iné organizácie v krajine.

Výbor Asociácie absolventov českých a slovenských vysokých škôl sa rozhodol prispieť, hoci aj menším podielom, do tejto významnej akcie. V podhorskej obci Arab Sálim na juhu Libanonu jeho členovia a krajanky asistovali pri výsadbe 50 stromčekov rohovníka, ktoré venovali na zveľadenie zelene pri detskom športovom a oddychovom parku.

A prečo práve v Arab Sálime? Táto desaťtisícová obec a jej okolie bola jednou z najviac postihnutých oblastí na juhu krajiny. Počas dlhoročnej izraelskej okupácie, keď ju bombardovali letecky i delostrelecky, vyhoreli tu veľké plochy olivových hájov, citrusových sadov a okrasných i ovocných stromov. Hneď po odchode izraelských vojsk obec začala s intenzívnou výsadbou okrasných kríkov a stromov, najmä borovice, orecha a rohovníka.

Z rohovníka, ktorým obci prispeli členovia výboru, je dvojaký úžitok. Okrem toho, že je to stále zelený strom, rýchlo rastie a nie je náročný na starostlivosť, z jeho strukovitých plodov, ktoré u nás poznáme ako "svätojánsky chlieb", sa lisovaním vyrába hustý sirup (zdravé sladidlo) a prášok zo zomletých strukov používajú ako prísadu do cukroviniek, pečiva či džúsov.

Starosta obce Arab Sálim, Alí al-Chattáb, po zasadení stromčekov informoval prítomných o ich rozsiahlom programe na obnovu zelene a okolia. Od roku 2000 vysadili viac ako 9000 stromov, čím zväčšili plochu zelene na 100.000 metrov štvorcových.

"Veľmi si vážime príspevok vašej asociácie. Pre nás je to viac ako len symbolický počin, považujeme ho za príklad spolupráce na občianskej úrovni medzi Libanonom, Slovenskom a Českom," povedal starosta v prítomnosti členov predstavenstva obce.

"Navyše, v Arab Sálime a okolitých obciach máme desiatky inžinierov a lekárov, ktorí získali vzdelanie na vysokých školách v bývalom Československu. Z vašich stromov budú mať najväčšiu radosť deti. Pozývame vás k nám na návštevu o dva roky, keď už bude hotový športový a oddychový park a keď 'česko-slovenské rohovníky' možno už dajú prvú úrodu".

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt