Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

MONITOR: M. Kotleba kandiduje vo voľbách za stranu ĽSNS

Bratislava 9. marca (TASR) - Marián Kotleba, bývalý predseda Slovenskej pospolitosti (SP) kandiduje v parlamentných voľbách. Jeho prívržencom sa podarilo vstúpiť do existujúcej strany a následne preregistrovať jej názov na Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). Podľa informácií webového portálu Aktuálne.sk sa s ňou chcú zúčastniť parlamentných volieb. Kotlebovcom sa tak podarilo legálne obísť úrady. Niekoľko mesiacov totiž zbierali podpisy na založenie strany s názvom Naše Slovensko.

Webový portál pred mesiacom upozornil, že ministerstvo vnútra takúto stranu zaregistrovať nemôže, keďže subjekt s rovnakým menom už v registri politických strán zapísaný je. Ľudia okolo Mariána Kotlebu sa však dostali do Strany priateľov vína a následne požiadali o preregistrovanie jej stanov, informuje Aktuálne.sk. "Zákon politickým stranám umožňuje zmenu sídla, stanov aj svojho názvu. Ak splnia zákonné podmienky ako napríklad, že neexistuje už iná politická strana s rovnakým názvom, stanovy nie sú v rozpore so zákonom, nie je možné v zmysle zákona ju nepovoliť," povedala Natália Hattalová z komunikačného odboru ministerstva vnútra.

Vstup do politiky prostredníctvom existujúcej marginálnej strany, ktorý využil Kotleba, nie je nový a originálny. "Opäť raz sa potvrdila línia postupu trendov v pravicovom extrémizme z Nemecka, cez Českú republiku, k nám na Slovensko. Podobný príklad sa stal v 80. rokoch v Nemecku, keď jeden z vodcov tamojšieho neonacistického hnutia Michael Kühnen vyzýval na prienik do politiky skrz už existujúce politické subjekty," uviedol pre webový portál politológ a odborník na extrémizmus Tomáš Nociar. Slovenskú pravicovo-extrémistickú scénu podľa neho posmelili úspechy podobných subjektov z okolitých krajín, najmä Jobbiku v eurovoľbách a relatívne úspechy pri protirómskych protestoch. Tieto aktivity podľa Nociara viedli aj ku Kotlebovmu úspechu v župných voľbách, v ktorých získal takmer 14.000 hlasov, teda desať percent.

Politológ Eduard Chmelár považuje Mariána Kotlebu za produkt doby, ktorý však môže prekvapiť. "Jeho šance budú rásť priamo úmerne klesajúcej schopnosti štandardných strán riešiť rôzne problematiky. Krásnym príkladom je rómska problematika, kde neschopnosť riešiť zásadné otázky dvíha k moci extrémne sily," povedal Aktuálne.sk. Kotleba je podľa neho rovnakým produktom doby, ako strana Jobbik v Maďarsku. "Sila Mariána Kotlebu bude skôr rásť než klesať," dodal.

Bývalý politický subjekt Kotlebu SP - Národná strana zrušil Najvyšší súd pred voľbami v roku 2006 z dôvodu nesúladu jej programu s Ústavou SR. Dôvodom bolo presadzovanie stavovského systému. Následne kandidoval na kandidátke Slovenskej ľudovej strany. Tá dosiahla vo voľbách zanedbateľných 0,16 percenta a 3815 hlasov. Svoje ambície potvrdil bývalý vodca Pospolitosti počas vlaňajších župných volieb, keď sa uchádzal o post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja. Skončil štvrtý so ziskom cez desať percent a 13.629 hlasmi.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt